Her alanda:Abacı

Halıcılık ve inşaat işleri yapmak için kurulan şirket, bugün gıdadan elektrikli ev aletlerine birçok sektörde faaliyet gösteriyor.

1.09.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Her alanda:Abacı
20’li yaşlarında iki kardeşin babalarının mirasını yaşatmak için kurdukları Abacı Grup kısa sürede birçok alanda kendini kanıtlamayı başardı. Eskişehir’de başlayan ticaret hayatını bugün Türkiye’nin 5 ilinde 20’ye yakın bayilik, döviz büroları ve eğlence mekanları ile sürdüren Abacı Grup, günün 24 saati yaşamı yakalıyor. Abacı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Gürdal Abacı şirketin gelişim süreci ve yer aldıkları sektörlerle tanışmalarını şöyle anlatıyor:
Ti­ca­ret ha­ya­tına ne za­man baş­la­dınız?
1963 yılında Eskişehir’de doğdum. 1982 yılında babamın erken rahmetli olmasından dolayı genç yaşta büyük bir sorumluluk altına girmek zorunda kaldım. Ağabeyim Ömer Abacı ile birlikte 1986 yılında Abacı Halı AŞ ve Abacı İnşaat’ı kurduk. Genç yaşta iş hayatına atılmak bana sorunlar çözebilme ve stratejileri doğru belirleme konusunda pek çok avantaj kazandırdı. Tabii ki rahmetli babamız Ahmet Abacı’dan edindiğimiz değerli tecrübeleri de yabana atmamak gerekir.
Şir­ke­ti­ni­zin ku­ru­luş hi­ka­ye­sin­den bah­se­de­bi­lir mi­si­niz?
1973 yılından 1986 yılına kadar esnaflıktan kazandığımız tecrübelerimizi 1986 yılında artık daha kurumsal bir yapıya sahip olmamız gerektiğini düşünerek profesyonel bir yaklaşımla kurduğumuz şirketlerimize taşıdık. O yıllarda pek çok markanın bayiliğini alarak Eskişehir’de çok katlı mağazacılığın ilk örneklerini verdik. 1992 yılında İstanbul Teşvikiye’de Alo Abacı Döviz’i kurduk. Ardından şu anda Boğazkesen’de merkez binası bulunan Pasifik Grup Ltd ile zücaciye ithalatına başladık. 2000’li yıllarda hizmet sektörüne kayan yatırım harcamalarımız ile Eskişehir’e, gerek hizmet kalitesi gerekse görsellik açısından Türkiye’nin en önde gelen işletmeleri içinde sayılabilecek önemli mekanlar kazandırdık.
Aba­cı Grup ola­rak han­gi alan­lar­da fa­ali­yet gös­te­ri­yor­su­nuz?
Abacı Grup olarak dayanıklı tüketim malları ticareti ve inşaat sektöründe başlayan faaliyetlerimiz, sonraki yıllarda döviz ve 2000’li yıllardan sonra da hizmet sektöründe genişledi. Şu anda İstanbul’da Teşvikiye, Fatih, Taksim ve Eminönü’nde olmak üzere toplam dört adet döviz büromuz bulunuyor. Yine İstanbul’da Pasifik Grup bünyesinde Tophane, İstinye Park, Bağdat Caddesi, Ataköy, Merter, Yenibosna ve Ümraniye’de birer, Bursa’da iki Ankara ve Gaziantep’te de birer olmak üzere toplam 11 mağazamız bulunmakta. Ancak her ne olursa olsun gerek şahsi gerekse şirket yatırımlarımızın büyük çoğunluğu doğal olarak Eskişehir’dedir. Şehrimizde Turkcell, Vestel, Tefal, Sony mağazalarının yanında çok katlı mağazamızda da dayanıklı tüketim malları ticaretini sürdürüyoruz. Son yıllarda hız verdiğimiz hizmet sektöründe yaklaşık 5 bin metrekarelik bir alana kurulu, restorandan eğlenceye her türlü hizmetin sağlandığı, içinde 5 farklı mekanın barındığı bir tesisimiz var. Burada Eskişehirlilerin gerek kendileri gerekse dışarıdan gelen misafirleri için, şehrimizin tanıtımında büyük katkısı bulunan 222 Park, Passage Cafe restoran, Acıktım kafe-restoran ve üniversite gençliğinin tercihlerinden olan Buda Bar bulunuyor. 2008 yılında Burger King’in Eskişehir’deki franchising’ini alarak fast food sektörüne de giriş yaptık. Son olarak 2010 yılında Mamul markası altında kendi imalathanemizi kurarak hem mekanlarımızın hem de bizzat tüketicinin unlu mamul ve pasta tatlı ihtiyaçlarını karşılamaya başladık.
Ba­yi­si ol­du­ğu­nuz mar­ka­lar­dan bah­se­de­bi­lir mi­si­niz?
Dayanıklı tüketim malları ticareti yaptığımız yıllardan bu yana Vestel, Indesit, Electrolux, Sony, Philips, Tefal, Braun, Moulinex, Roventa, Fakir, Bıanchi, Salcano, Voit, Activa, Arena, Turkcell, Genpa, Telpa gibi sektöründe önde gelen firmaların bayiliğini yapmaktayız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz