Liman ve lojistik kenti olacağız

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cengiz Günay sorularımızı yanıtladı.

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Liman ve lojistik kenti olacağız
İhracatını artırarak Türkiye'nin en büyük 6 ili içine girmeyi hedefleyen Tekirdağ lojistik merkezi olmak için yatırım yapıyor. Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cengiz Günay, "Barbaros'ta inşasına başlanan Asyaport limanı 29 Ekim 2013'te faaliyete geçecek. Tekirdağlılar denizden kazanımın yeni farkına vardılar. Tekirdağ liman ve lojistik kenti olacak" diyor. Marmara Bölgesi’nin yeni incisi olmak için çalışan Tekirdağ hedefini belirledi. Karayolu, demiryolu ve havayolu yatırımlarıyla şehir hem Türkiye’nin hem de Avrupa’nın sanayi merkezlerine bağlandı. Yıllarca şehirde yaşayan insanların denizden bir fayda sağlayamadıklarını ifade eden Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cengiz Günay, basit kazanımların dışında bir istifadeleri olmadığını söylüyor. Lojistik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin bir an önce kurulmasını istediklerini belirten Günay, “Tekirdağ’da limanlarımız var, ancak bu limanların altyapısını ve arkasını dolduramazsak verimli hale getiremeyiz. Tekirdağ’da yakında 1-2 milyon TEU konteynır hareketi olacak. Dolayısıyla bu yük hareketini taşıyabilecek bölgeler oluşturmalıyız. Lojistik İhtisas OSB’nin bu yatırımları desteklemek için kurulması çok önemli” şeklinde konuşuyor. Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cengiz Günay sorularımızı yanıtladı:

Yeni teşvik yasası Tekirdağ’a neler kazandıracak?
-
Yeni teşvik yasasından çok memnun olduğumuzu söyleyemeyiz. Ancak Tekirdağ bugüne kadar hiçbir teşvikten yararlandırılmadı. Şimdi en azından bir paket içerisinde yer alıyoruz. Özellikle Ergene Havzası çalışma planında OSB’lere yatırım yapanlar bir üst teşvik kapsamında yararlandırılıyor. 2’nci derecede değerlendirilen Tekirdağ’a gelen yatırımcı OSB’de yatırım yaparsa 3’üncü derecede teşviklerden yararlanıyor.

Tekirdağ Marmara bölgesinin yeni sanayi merkezi olmak için neler yapıyor?
-
Bursa, Kocaeli, İstanbul arasında sanayi yatırımı yapılabilecek yer kalmadı. Kalan yerlerin ise arsa bedelleri çok yüksek. Öte yandan çevre duyarlılığı artıyor. Bu bölgeler yaşanmaz kentler haline gelmeye başladı. Ülkemiz büyümeye ve 2023 vizyonunu ortaya koymaya devam edecek. Büyümenin devam etmesi için yatırımın az olduğu bölgelerde yatırımlar artacak. Artık Bursa, İzmit, Kocaeli üçgeninde yapılan hataları biliyorlar. Hükümetin koyduğu politikayla burada, hatalardan ders alınmış şekilde ilerleniyor. Şu an 8 tane ıslah OSB’nin oluşmasının nedeni de bu. Bölgenize yatırım yapmak isteyen sektörler arasında özellikle yatırım yapılmasını istediğiniz bir alan var mı?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz