Mimarsinan OSB yeni yatırımcılar bekliyor

Mimarsinan Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci sorularımızı yanıtladı.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Mimarsinan OSB yeni yatırımcılar bekliyor


Mimarsinan OSB’de altyapı olarak ne gibi avantajlar var?
Günümüzde telefon altyapısı çok önemli. OSB’mizde yer alan şirketlerimiz dünyanın her yeriyle ticaret yapıyor. Bu nedenle fiber optik kablo ile tüm OSB’yi sardık. Bütün hatlarımızın fiber optik olması iletişimimizi hızlandırdığı gibi iletişim maliyetlerini de azalttı. Bu niçin önemli? Bizi bırakın, ortaokuldaki çocuklar dahi fiber optik kabloyla daha hızlı haberleşmenin sağlandığını, görüntülü haberleşmenin çok kolay olduğunu biliyor. Tabii dünya ile entegrasyon içerisindeyiz. Artık en küçük bir atölye dahi Amerika’da bir şirketle işbirliği yapabiliyor. Bilgi alışverişinde bulunabiliyor. Dolayısıyla bu işlerin çok hızlı ve sorunsuz olması gerekiyor. Bu anlamda telefon altyapısını biz kendimiz yapabilirdik. Fakat özel sektördeki şirketlerle konuşarak nasıl bir yol izlemeliyiz diye bir plan çıkardık. Altyapıyı kurarken Türk Telekom’la anlaşma yaptık. Bu konuda 2009 yılında, Türk Telekom ile Türkiye’de ilk sözleşme yapan OSB bölgemiz olmuştur. fiu anda Türk Telekom tüm fiber optik hatlarını çekti. Mevcut sanayicilerimizin tamamını fiber optik üzerinden görüştürüyor. Böylece İP telefon kullanarak santral ve uluslararası görüşme maliyetlerimizi düşürdük. Doğalgaz çalışmalarımız tamamlanarak sanayicilerimizin hizmetine sunuldu. Doğalgaz altyapısını yine OSB olarak kendimiz yaptık. Doğalgaz alım anlaşmasında da bizim mevcut bilgisayar sistemlerimize bağlanacak bir sistem kurduk.

Bölgemiz sanayicilerine kesintisiz, güvenli, ekonomik ve kaliteli enerji sunmak amacıyla son teknolojik sistemlerden oluşan elektrik dağıtım şebekesi kapsamında 29 adet trafo istasyonu yapılarak devreye alındı.

Scada ve Sayaç Otomasyonu sistemi tamamlanarak sanayicilerimizin hizmetine sunuldu. Dolayısıyla otomasyonu tam yaptığımız sürece hizmet maliyeti azalacak. 376 parselimiz var. 3 kişiyi 376 parsele siz doğalgaz, elektrik sayaçlarını okutmaya göndereceksiniz. Çok yüksek bir işgücü kaybı. Halbuki bunu direkt online sistemde görebiliyorsunuz. Bölgemiz 49 yıl süreyle elektrik dağıtım lisansı almak suretiyle sanayicilerine daha ucuz enerji tedarik etmektedir. Kısaca, Mimarsinan OSB, Türkiye’nin en teknolojik birkaç organize sanayisi içerisinde yer alacak. Altyapı çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı. Çalışmalar için bugüne kadar 55 milyon lira harcama yapıldı.

Mimarsinan OSB’de kaç kişi çalışıyor?
Geleceğin cazibe merkezi olacak Mimarsinan OSB’de beş yıl sonra 25 bin kişinin çalışacağını tahmin ediyoruz. Bölgede halen 100 tesis üretim yapıyor, 143 parselde proje çalışmaları sürüyor, 33 parsel arsa ise yatırımcı bekliyor. Bu yıl sonunda bölgemizde üretime geçen şirket sayısının 200 civarında olmasını bekliyoruz. Bölgemizde 6 milyon metrekare alanın 4,2 milyon metrekaresi sanayi parseli olarak düzenlenmiş, 1,8 milyon metrekarelik bölüm ise yol, park alanları, spor, sosyal tesisler ve akaryakıt istasyonu için ayrılmış. Hızla sanayileşen bölgemizde elektrik, su ve yol gibi bölgeyi rahatlatacak çalışmalar tamamlandı. Halen yatırımcı bekleyen arsalar var. Yatırımcılarımıza arsa satışıyla ilgili her türlü kolaylığı gösteriyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz