Odunpazarı projelerinin hedefe katkısı büyük

Odunpazarı Evleri artık UNESCO Kültürel Miras listesinde olan bir değer haline dönüştü” diyen Sakallı, kentsel dönüşüm çalışmalarının da kendileri için çok önem taşıdığını belirtiyor.

28.03.2014 17:03:070
Paylaş Tweet Paylaş
Odunpazarı projelerinin hedefe katkısı büyük
UNESCO Kültür Mirası listesine giren, kentsel dönüşüm ve kadınların ekonomiye katılmasına yönelik projelerle dikkatleri üzerine çeken Odunpazarı, Eskişehir'e değer katıyor.

Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, hizmet odaklı belediyecilik anlayışı ile çalıştıkları için başarıyı yakaladıklarını söylüyor.

Eskişehir son yıllarda Türkiye’nin gündemine oturmuş bir kent. Yoğun öğrenci nüfusu, modernliği, son derece gelişmiş şehircilik anlayışı ile, kıyısı olmayan bir şehre göre fazlasıyla ilgi odağı.

Odunpazarı ise kentin en göz alıcı bölgelerinden biri. Sosyal hayatın zenginliğiyle, kültürel dokunun öne çıktığı bölge, kentsel dönüşüm çalışmalarıyla da sık sık gündeme geliyor.

Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, bölgenin gelişiminde hizmet odaklı belediyecilik anlayışının etkili olduğu görüşünde. “Eskişehir deyince akla gelen Odunpazarı Evleri projemiz çok konuşuldu. Aslına uygun yaptığımız restorasyon ve yatırımlarla tarihi dokuyu ve kültürü tekrar canlandırdık.

Odunpazarı Evleri artık UNESCO Kültürel Miras listesinde olan bir değer haline dönüştü” diyen Sakallı, kentsel dönüşüm çalışmalarının da kendileri için çok önem taşıdığını belirtiyor. ~

Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, “Ihlamur Kent ve Vadişehir Projeleri ile yaklaşık 5 bin aileyi ev sahibi yaptık. Böylece toplamda 25 bin kişinin yaşadığı her türlü sosyal donatıya sahip iki uydu kentimizi hayata geçirmiş olduk.

Karapınar Kentsel Dönüşüm Projesi ile gecekondu bölgesi olarak adlandırılan bölgeyi yine her türlü sosyal donatıya sahip bir yaşam alanına dönüştürüyoruz. Projenin biten kısmı Türkiye’deki kentsel dönüşüm projeleri için rol model oluyor” diyor. Burhan Sakallı, sorularımızı yanıtladı:

Uzun yıllardır Odunpazarı Belediye Başkanı olarak görev yapıyorsunuz. Hizmetiniz sırasında esas motivasyonunuz ne oldu?

9 yıllık belediye başkanlığı görevim sırasında ben ve ekip arkadaşlarım her projeyi sadece Odunpazarı ilçesinin değil Eskişehir’in gelişimini de düşünerek gerçekleştirdik. Çünkü Eskişehir’e karşı büyük bir sorumluluğumuz var.

Bu şehir potansiyeli, bilgi birikimi, sanayisi öğrencisi, turizmiyle bulunduğu yerden çok daha yukarılarda olmaya layık. Belediyecilik anlayışımızda hep daha iyiyi aramak var. Bu bilinçle hareket edince hizmet de başarı da kaçınılmaz oluyor.

2004 yılından bu yana kendisi için istemediğini halkı için istemeyen, kendisi için istediğini de, kendisinden önce halkı için gerçekleştiren bir belediye olduk. Hizmet anlayışımızda “Hemen, şimdi, acilen” söylemini esas aldık.

Başta Odunpazarı Evleri olmak üzere çok önemli projelere imza attınız. Bu proje dışında neler yaptınız?
Odunpazarı’nın fiziksel, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılarken aynı zamandan sadece Odunpazarı’nın değil Eskişehir’in ekonomisine katkı sağlayacak birçok projeyi ürettik. Üretmeye de devam ediyoruz.~

Örneğin bugün Eskişehir denince akla gelen Odunpazarı Evleri projemiz çok konuşuldu. Bölgede aslına uygun yaptığımız restorasyonlar ve yatırımlarla tarihi dokuyu ve kültürü tekrar canlandırdık. Odunpazarı Evleri artık UNESCO Kültürel Miras listesinde olan bir değer.

Bu toprakların kültürel mirası açısından önemli bir işi layıkıyla yaparak sadece kent dokusuna bir katkıda bulunmadık, aynı zamanda tüm ülkemiz adına turizm açısından önemli bir değer kazandırmış olduk.

Yine aynı bölgede gerçekleştirdiğimiz Atlıhan Elsanatları Çarşısı projemizle Eskişehir’e has bir değerimiz olan ve son yıllarda büyük darbe alan Lületaşı sanatını ve ticaretini yeniden canlandırmak için çalışmalar yaptık. Bugün büyük, küçük birçok yatırımcı bu bölgeye yatırım yapar hale geldi.

2012 yılında yüzde 80’i yerli olmak üzere 4 milyon civarında turist bu bölgeyi ziyaret etti. 2013 yılın sonunda bu rakamın 5-6 milyona ulaşmasını bekliyoruz. Yok olmaya yüz tutmuş bir bölgeyi Eskişehir ekonomisine milyonlarca lira katkı sağlayan bir cazibe merkezi haline getirdik. Odunpazarı Evleri bugün Eskişehir’de gelişen kültür turizminin ilk kıvılcımıdır.

Kentsel dönüşüm çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?
Şehir planlaması ve kentsel tasarım projelerimiz kapsamında 3 yeni uydu kent planladık. Ihlamur Kent ve Vadişehir Projeleri ile yaklaşık 5 bin aileyi ev sahibi yaptık. Böylece toplamda 25 bin kişinin yaşadığı her türlü sosyal donatıya sahip iki uydu kentimizi hayata geçirmiş olduk. ~

Karapınar Kentsel Dönüşüm Projesi ile gecekondu bölgesi olarak adlandırılan bölgeyi yine her türlü sosyal donatıya sahip bir yaşam alanına dönüştürüyoruz. Teslim aşamasına gelen bin 536 konut, sosyal donatıları ve kişi başına düşen 33 metrekare yeşil alanıyla dikkat çekiyor.

Bu projemiz şu anda Türkiye’deki kentsel dönüşüm projeleri için rol model oluyor. Bu durum bizim için ayrı bir onur konusudur. Odunpazarı’nda yaşayan her aile ev sahibi olana kadar yeni yaşam alanları yaratmaya devam etme iddiasındayız.

Kadınlar için geliştirilen projeleriniz var. Kadınların ekonomiye katılması hedeflenen bu projelerde durum nedir?
Her ailenin bel kemiği olan kadınlarımıza hem çok değer veriyoruz hem de değer katmaya devam ediyoruz. Odunpazarı Meslek Edindirme Kursları, Kadın El Sanatları Pazarı projemizle, binlerce kadınımızı eğittik, üretime teşvik ettik. Binlerce kadınımızı kendine güvenen, meslek sahibi birer birey olarak bölge, şehir ve ülke ekonomisine kazandırdık.

‘BELEDİYECİLİK ANLAYIŞIMIZIN TEMELİNDE HİZMET VAR”
Tüm gücümüzle çalışıyoruz. Zabıta memurlarımızdan başkan yardımcılarımıza, işçilerimizden müdürlerimize kadar yaklaşık bin 500 kişilik bir aile olarak gece gündüz demeden Odunpazarı ve Eskişehir için yeni projeler üretiyor, daha iyi neler yapabiliriz diye çaba sarfediyoruz.

Yasaların belediyemize verdiği sorumluluklar çevresinde Eskişehir'in gelişen dinamik yapısına uygun olarak halkımızın ihtiyaçlarına bize sunulan tüm olanakları zorlayarak cevap veriyoruz. Bunun için özverili bir çaba içindeyiz. Ancak bu bizim için hiçbir zaman yeterli olmuyor, sürekli gelişmeye ve geliştirmeye devam ediyoruz. ~

Eminim ki Odunpazarı Belediyesi'nin her ferdi Odunpazarı ve Eskişehir'in geleceğine yaptığı her katkı için gurur duyarak, sevgi ile çalışıyor. işte bu yüzden Odunpazarı ve Eskişehir'in geleceğine imza atacak birçok projeyi halkımızdan aldığımız güç, benim ve çalışma arkadaşlarımın inancıyla gerçekleştirdik.

Bundan sonra da aynı gayretle yeni projeleri gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Bizim belediyecilik anlayışımızın temelinde hizmet var.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz