Odunpazarı projelerinin hedefe katkısı büyük

“Ihlamur Kent ve Vadişehir Projeleri ile yaklaşık 5 bin aileyi ev sahibi yaptık."

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Odunpazarı projelerinin hedefe katkısı büyük
UNESCO Kültür Mirası listesine giren, kentsel dönüşüm ve kadınların ekonomiye katılmasına yönelik projelerle dikkatleri üzerine çeken Odunpazarı, Eskişehir'e değer katıyor. Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, hizmet odaklı belediyecilik anlayışı ile çalıştıkları için başarıyı yakaladıklarını söylüyor.

Eskişehir son yıllarda Türkiye’nin gündemine oturmuş bir kent. Yoğun öğrenci nüfusu, modernliği, son derece gelişmiş şehircilik anlayışı ile, kıyısı olmayan bir şehre göre fazlasıyla ilgi odağı. Odunpazarı ise kentin en göz alıcı bölgelerinden biri. Sosyal hayatın zenginliğiyle, kültürel dokunun öne çıktığı bölge, kentsel dönüşüm çalışmalarıyla da sık sık gündeme geliyor. Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, bölgenin gelişiminde hizmet odaklı belediyecilik anlayışının etkili olduğu görüşünde. “Eskişehir deyince akla gelen Odunpazarı Evleri projemiz çok konuşuldu. Aslına uygun yaptığımız restorasyon ve yatırımlarla tarihi dokuyu ve kültürü tekrar canlandırdık. Odunpazarı Evleri artık UNESCO Kültürel Miras listesinde olan bir değer haline dönüştü” diyen Sakallı, kentsel dönüşüm çalışmalarının da kendileri için çok önem taşıdığını belirtiyor. Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, “Ihlamur Kent ve Vadişehir Projeleri ile yaklaşık 5 bin aileyi ev sahibi yaptık. Böylece toplamda 25 bin kişinin yaşadığı her türlü sosyal donatıya sahip iki uydu kentimizi hayata geçirmiş olduk.

Karapınar Kentsel Dönüşüm Projesi ile gecekondu bölgesi olarak adlandırılan bölgeyi yine her türlü sosyal donatıya sahip bir yaşam alanına dönüştürüyoruz. Projenin biten kısmı Türkiye’deki kentsel dönüşüm projeleri için rol model oluyor” diyor. Burhan Sakallı, sorularımızı yanıtladı:

Uzun yıllardır Odunpazarı Belediye Başkanı olarak görev yapıyorsunuz. Hizmetiniz sırasında esas motivasyonunuz ne oldu?

9 yıllık belediye başkanlığı görevim sırasında ben ve ekip arkadaşlarım her projeyi sadece Odunpazarı ilçesinin değil Eskişehir’in gelişimini de düşünerek gerçekleştirdik. Çünkü Eskişehir’e karşı büyük bir sorumluluğumuz var. Bu şehir potansiyeli, bilgi birikimi, sanayisi öğrencisi, turizmiyle bulunduğu yerden çok daha yukarılarda olmaya layık. Belediyecilik anlayışımızda hep daha iyiyi aramak var. Bu bilinçle hareket edince hizmet de başarı da kaçınılmaz oluyor. 2004 yılından bu yana kendisi için istemediğini halkı için istemeyen, kendisi için istediğini de, kendisinden önce halkı için gerçekleştiren bir belediye olduk. Hizmet anlayışımızda “Hemen, şimdi, acilen” söylemini esas aldık.

Başta Odunpazarı Evleri olmak üzere çok önemli projelere imza attınız. Bu proje dışında neler yaptınız?
Odunpazarı’nın fiziksel, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılarken aynı zamandan sadece Odunpazarı’nın değil Eskişehir’in ekonomisine katkı sağlayacak birçok projeyi ürettik. Üretmeye de devam ediyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz