"Panoramik Müze ile Bursa bir anıt eser kazanacak"

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Panoramik Müze projesinin de yeni bir potansiyel yaratarak kente değer katacağını hatırlatıyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Panoramik Müze ile Bursa bir anıt eser kazanacak
Bursa'nın kalbi Osmangazi ilçesi, belediye tarafından yürütülen projelerle yenileniyor. Şimdiye kadar 145 eseri restore ettiklerini söyleyen Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, "Tarihi eserlerimizi sahiplenip ayağa kaldırdıkça Bursa kazanıyor" diyor. Dündar, Panoramik Müze projesinin de hem ilçeye hem de kente değer katacağını hatırlatıyor.

Bursa’mn merkezi oluşturan Osmangazi, Uludağ’dan Mudanya’ya uzanan büyük bir ilçe. 800 bin nüfusa sahip Türkiye’nin en büyük üçüncü ilçesi olma özelliğine de sahip Osmangazi, tarihi dokusuyla yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden biri. Bu nedenle ilçede restorasyon çalışmaları öne çıkıyor. Şimdiye kadar Sümbüllü Bahçe Konağı, tarihi Hanlar Bölgesi, Yorgancılar Çarşısı gibi onlarca tarihi ayağa kaldırdıklarını anlatan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa’nın fethinin ve Osmanlı’nın kuruluş felsefesinin işlendiği Panoramik Müze projesinin de yeni bir potansiyel yaratarak kente değer katacağını hatırlatıyor.

Bize Osmangazi ilçesini tanıtır mısınız?
İlçemiz tarihi Bursa’yı kapsayan, çok yoğun araç ve insan trafiğinin yaşandığı bir yer. Termal ve tarih turizmi açısından da önemli bir merkez burası. Tarihi çarşılar, Ulucami, Hanlar Bölgesi, külliyeler turistlerden yoğun ilgi görüyor. Osmangazi için tarihi miras çok önemli... Tarihi eserlerimizi sahiplenip ayağa kaldırdıkça Bursa kazanıyor. Bugüne kadar 145 eseri restore ettik. Bunlara örnek olarak Sümbüllü Bahçe Konağı, Bakırcılar Çarşısı, Nilüfer Köylü Pazarı ve Yorgancılar Girişi’nin yenilenmesini verebiliriz. Ulu Cami’nin batısında çalışmalarımız sürüyor. Koza Han’ı yeniliyoruz. Hanlar Bölgesi’nin büyük kısmı elden geçecek. Esnafımız da bu çalışmalara büyük destek veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz