"Yeni projeler hız katacak"

İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir hakkındaki sorularımızı yanıtladı...

28 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni projeler hız katacak
Türkiye'nin sosyo ekonomik açıdan en gelişmiş 3'üncü ili olan İzmir, çok sektörlü yapısı ve güçlü sanayi ve ticaret deneyimiyle Akdeniz'de bir çekim merkezi haline gelme yolunda emin adımlarla ilerliyor.

2012 yılında ihracatı 8,6 milyar dolar düzeyinde gerçekleşen kent, yeni yatırımlarla da güçleniyor. İzmir Valisi Mustafa Toprak, "İlimizin özellikle sağlık, turizm, eğitim, yenilyatıenebilir enerji, bilişim ve lojistik gibi alanlarda atağa geçmesini bekliyoruz" diyor.

İzmir, hem 4 milyonu aşan nüfusuyla hem de sosyo ekonomik gelişmişlik bakımından 81 il içinde üçüncü sırada yer alıyor, OECD’nin bir çalışmasına göre, İzmir tek başına Ege Bölgesi GSYİH’sinin yaklaşık yüzde 50’sini, Türkiye GSYİH’sının yaklaşık yüzde 7’sini oluşturuyor.

Yani, İstanbul ve Ankara’nın ardından Türkiye GSYİH’sına katkıda bulunan üçüncü büyük il konumunda, ABD’nin bağımsız araştırma kuruluşu olan Brookings Enstitüsü ise en büyük 200 metropol ekonomisini incelediği 2011 Global Metro Monitor raporunda İzmir’i dünyanın en hızlı büyüyen dördüncü metropolü olarak gösteriyor.

İzmir’in çok sektörlü bir ekonomiye sahip olduğunu belirten İzmir Valisi Mustafa Toprak, “İSO’nun 2012 yılına ait Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesine 32 şirket ile giren İzmir, İstanbul’un ardından ikinci sırada yer aldı, Kuzey Ege (Çandarlı) Limanı, Türkiye’nin en büyük otoyol projelerinden biri olan İstanbul-İzmir Otoyol Projesi gibi çalışmalar hayata geçtiğinde kent yeni yatırımlar için cazibe merkezi haline gelecek” diyor. Vali Mustafa Toprak, İzmir hakkındaki sorularımızı yanıtladı:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz