Aile Şirketleri için rehber kitap çıktı

Capital, Ekonomist ve CEOLIFE dergilerinin yayın direktörü M. Rauf Ateş’in yeni kitabı “Aile Şirketleri İçin Büyüme Stratejileri” Doğan Kitap tarafından yayınlandı.

25 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Aile Şirketleri için rehber kitap çıktı
Daha önce “Şirket Doktoru”, “KOBİ Doktoru”, “Gelecek 500” ve “Aile Şirketlerinin Yarını” kitaplarıyla aile şirketlerine önerilerde bulunan M. Rauf Ateş’in yeni kitabının önsözünü, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ile ünlü aile şirketleri danışmanı David Bork yazdı.

Daha önceki kitapları “En çok satanlar” arasında yer alan M. Rauf Ateş, “Aile Şirketleri İçin Büyüme Stratejileri”nde, şirketlerin ayakta kalmasını zorlaştıran etkenleri ortaya koyup bu konuda başarılı stratejiler uygulayanların deneyimlerini paylaşıyor. Ateş, kitabın Türkiye’de geçiş aşamasına gelen aile şirketleri için büyük önem taşıdığını belirtiyor ve şunları söylüyor:

“Türkiye’de yaklaşık 950 bin şirket, 2,6 milyon civarında ise işletme var. Burada benim dikkat çekmek istediğim birkaç veri var. Türkiye’deki şirketlerin yüzde 95’i 1996 sonrası, yüzde 97,5’i ise 1980 sonrasında kuruldu. Bugün hayattaki 10 şirketten neredeyse sadece 2’si 1980 ve öncesine ait. Buradan şu mesajı almak mümkün: Türkiye’de aile şirketlerinde ciddi sorunlar yaşanmıyordu. Çok ender sorun yaşayan gruplarla ilgili haberleri okuyorduk.

Ancak, son 1 yılda basına yansıyan ya da yansımayan çok sayıda ayrılık/sorun haberi geldi. Son 1 ayda Anadolu’dan iki grupta ayrılık olduğunu duydum. Önlem alınmaz ve yeni stratejiler hayata geçirilmezse ayrılan, kardeş kavgalarının olduğu grup sayısı giderek artacak. Bu kitabı, büyüme yolunda ilerleyen şirketlere küçük bir katkı yapabilmek amacıyla hazırladım.”

“Önümüzdeki 10 yılda yaklaşık 100 bin şirkette/grupta yeni kuşağa geçiş süreci yaşanacak” öngörüsünü yapan M. Rauf Ateş, kitabında şu başlıklara yer verdiğini aktardı:
- Şirketleri bekleyen yeni riskler ve başa çıkma yöntemleri,
- Ölümsüzlük peşindeki aile şirketleri farkı nerede yarattı?
- Yeni nesil yönetim ve kuşak geçişlerini yönetme taktikleri,
- Türkiye’den ve dünyadan başarılı aile şirketlerinin stratejileri,
- Anadolu’nun iyi yönetilen şirketlerinden gelen mesajlar,
- Aile anayasası hazırlamak ve aile konseyi kurmak isteyenlere öneriler...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz