Bilinmeyeni Yönetmek

Bu farklı kitap, yöneticilerin en sık içine düştüğü kısır döngüyü ele alıyor:

25.03.2014 12:54:450
Paylaş Tweet Paylaş
Bilinmeyeni Yönetmek
METE BÜYÜKAKINCI / VOLVO GROUP TRUCKS TÜRKİYE’DEN SORUMLU BŞK. YAR.
Şirket ve ekip yönetimi konusunda beni en çok etkileyen kitap, 2007 yılında “Take The Lead” tezimi hazırlarken sanki krizin geldiğini hissetmiş gibi seçerek okuduğum Ralph D. Stacey'nin “Managing the Unknowable” (Bilinmeyeni Yönetmek-Organizasyonlarda Kaos ve Düzen arasındaki Stratejik Sınırlar) adlı kitap.

Bu farklı kitap, yöneticilerin en sık içine düştüğü kısır döngüyü ele alıyor: Geleneksel yönetim sistemine uyarak, dış çevreyi ve iç yeteneklerimizi analiz eder, tutmayacağını bile bile gelecek tahminleri yapar, bundan güven duyar, şirketlerimizin stratejik planlamalarını bu tahminlere dayandırır, geleceğe uygun ve hazırlıklı olduğumuzu düşünerek endişelerimizden arınırız. Tutmaz.

Sistemin doğruluğuna olan inancımız ve inkar savunmamızla tedirginliğimizi geçiştiririz. Bilinmeyeni öngörebileceğimizi ve kontrol edebileceğimizi düşünüp kontrolü kaybetmemek için yeni tahminler yaparak kurtarıcı reçeteler yazmaya devam ederiz. Ve bu kısır döngü sürekli olarak devam eder. Peki çare? Hayat tecrübelerimizi iş hayatında nasıl mantıklı kullanabiliriz? Cevap soruda ve kitabın sonunda saklı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz