Saç ekiminde 3 boyutlu teknoloji

Saç ekiminin matematiğini çözen Dr. Serkan Aygın’la geliştirdikleri 3 boyutlu teknolojiyi ve saç ekimini saç tasarım sanatına dönüştürme yolculuklarını konuştuk.

27.12.2022 15:04:510
Paylaş Tweet Paylaş
Saç ekiminde 3 boyutlu teknoloji

Dr. Serkan Aygın, ağırlıklı Avrupa olmak üzere 100'ün üzerinde ülkeden insanların Türkiye'ye saç ektirmeye geldiğini; Japonya, Kore, Avustralya ve Kanada'dan bile gelenler olduğunu söyledi. Bu duruma uluslararası reklamların da çok önemli etkisi olduğunu belirten Aygın;

'Mesela İspanya’da geçtiğimiz aylarda vizyona giren “Por los pelos” adlı film, İspanya'dan saç ekimi için Türkiye'ye gelen üç turisti konu ediyor. Filmin bazı sahneleri de İstanbul Şişli’de bulunan Doku Medikal kliniğimizde çekildi. Film vizyona girince gelen İspanyolların sayısı da hızla artmaya başladı' dedi.

Dr. Serkan Aygın’la saç ekimi için yeni geliştirdikleri teknolojiyi, saç ekimini nasıl saç tasarımına dönüştürdüklerini konuştuk.

Saç ekimi için geliştirdiğiniz teknoloji ve farklılıkları nelerdir? 

Saç ekiminde en önemli şey planlamadır. Saç ekimi bir çeşit mühendislik demektir. Yüzeydeki saç problemi ve ona ekeceğimiz saç sayısı aslında tamamen matematiksel bir planlama gerektirir. Biz en büyük eforu bu analizi iyi yapmaya veriyoruz. Saç ekiminin yapılacağı yüzey 3 boyutlu olduğundan patenti bize ait olan, yüksek teknolojili bir cihaz olan “Doku Stüdyo Ark”ı geliştirdik. Yani hem tasarımıyla hem fonksiyonuyla hem de yazılımıyla tamamen bize ait bir cihaz ürettik.

Operasyon kısmında ise biz mikromotor ve DHI dediğimiz tekniğin uçlarıyla operasyonlarımızı sürdürüyoruz. Şimdi akın akın insanlar saçları için Türkiye’ye gelirken ve gerçekten çok başarılı sonuçlarla ayrılırken DHI ekim tekniğinde hayati rolü üstlenen cihazları da bir üst seviyeye taşıdık, AR-GE yatırımlarımızla geliştirmeye devam da ediyoruz. Mevcut teknolojiyi her anlamda kusursuz hale getirdik. Doku Medikal’in yaptığı en önemli farklılık yurt dışından getirilen cihazlar yerine yüksek yatırımla tasarlayıp ürettiğimiz kendi teknolojik cihazlarımız. Bu kadar hassas cihazların kusursuz seviyeye gelmesi iyi bir mühendislik çalışması gerektiriyordu, biz de bu yatırımı yapmaktan kaçınmadık. Sonuçlar bu yüzden beklentilerin çok üzerinde. Saç ekim sektörü çok büyüyebilecek bir sektör. Biz Türkiye olarak daha uzun yıllar bayrağı taşımaya kararlıyız.

Doku Medikal neden kendi teknolojisini geliştirme kararı aldı? 

Türkiye’de saç ekiminde çok sayıda kuruluş ve hastane var. Bizi onlardan ayrıştıracak en önemli nokta, yapay zekâyı da kullanarak tasarladığımız 3D modelleme sistemimiz. Saç ekimini böylece daha konforlu bir hale getirdik. Doku Stüdyo Ark kısa sürede net sonucu hasta ile hekime sunabiliyor. Kişinin cihaza girmesinden itibaren modelin tamamlanması sadece 30 saniye sürüyor. Sonraki 60 saniye içinde de 360 derece fotoğrafları çekiliyor. Saç kalitesinin ölçüldüğü trikogram adımı ise yaklaşık 3-4 dakika sürüyor. Tüm sonuçlar doktor ve hastaya 5-10 dakika içinde sunularak en uygun işlem için planlama yapılıyor.

Saç ekimi sizin dokunuşunuzla hangi yöne evrildi? 

Saç ekiminde bizi ayıran saç konusuna sadece ekim olarak değil, tasarım olarak bakmamız. Saç tasarımı içinde hem matematik hem sanat barındırıyor.

Amaç ekilen saçın kalıcı olması değil mi? Bu nasıl gerçekleşiyor? 

Saç dökülmesine neden olan DTH hormonlarına duyarlı olan reseptörlerdir. Ekilen saçlar, bu reseptörlerin çevresel etkilere bağlı olarak zarar görüp görmeme durumuna göre başarılı olur. Düzenli bakım yaparak, beslenme düzenine dikkat ederek, ekilen saç ömür boyu kalıcı hale gelir.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz