"3 milyar açık verdik!"

Maliye Bakanlığı, ekim ayı bütçe rakamlarını açıkladı. İşte detaylar ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in yazılı açıklaması...

17 KASIM, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
3 milyar açık verdik!
Maliye Bakanlığı, ekim ayı bütçe rakamlarını açıkladı. Bakanlığın rakamlarına göre, Ekim ayında merkezi yönetim bütçesi 3 milyar lira açık verdi. Ocak-Ekim döneminde ise bütçe açığı 14,9 milyar lira oldu.   Maliye Bakanlığı, faiz dışı fazlanın ise 3.99 milyar lira olarak gerçekleştiğini açıkladı. Geçen yıl Ekim ayında bütçe 3.2 milyar lira açık vermiş, 761 milyon lira faiz dışı açık meydana gelmişti. Geçen yıl aynı dönemde bütçe 7.7 milyar lira açık vermiş, FDF ise 38.6 milyar lira düzeyinde gerçekleşmişti.

MALİYE BAKANI ŞİMŞEK NE DEDİ?

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yazılı olarak yaptığı açıklamada, “Hatırlanacak olursa 2015-2017 Orta Vadeli Programında yıl sonu için öngördüğümüz bütçe açığını 8,8 milyar TL azaltarak 24,4 milyar TL’ye indirmiştik. Bu çerçevede yılın ilk 10 ayındaki bütçe açığı gerçekleşmeleri 2014 yıl sonu için öngördüğümüz revize bütçe açığının yüzde 61’ine denk geliyor. Bu da yıl sonu bütçe açığı hedefini rahat bir şekilde yakalayacağımızı göstermektedir. Küresel ekonomideki zayıf seyre, finansal dalgalanmalara ve jeopolitik gerginliklere rağmen bütçe açığı hedefinde gösterdiğimiz bu performans global ölçekte yadsınamayacak bir başarı” dedi.  
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz