"Babacan ve Şimşek'ten ilk yorum!"

Ekonomi yönetimi 2014 büyüme rakamlarını değerlendirdi. İşte Ali Bababcan ve Şimşek'in yorumları...

31 MART, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Babacan ve Şimşek'ten ilk yorum!
Ekonomi yönetimi bugün gelen 2014 büyüme rakamlarını değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Küresel finansal piyasalardaki dalgalanmalar, jeopolitik  gelişmelerin olumsuz etkilerinin artması ve elverişsiz hava  koşulları 2014'te büyümeyi sınırlandırdı” dedi.

2014 BÜYÜME VERİSİ AÇIKLANDI! TIKLAYIN!

Başbakan Yardımcısı, “Önümüzdeki dönemde 25 öncelikli dönüşüm programının  uygulanmasıyla, yapısal reformlar potansiyel büyümeyi artıracak  ve ekonomideki kırılganlıklar azalacak” diye devam etti.  

ŞİMŞEK: ÜST SIRALARDA YER ALDIK
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek 2014 Yılı büyüme rakamlarını değerlendi. Şimşek, “Olumsuz konjonktüre rağmen ekonomimiz 2014 yılında da büyümeye devam etti. Türkiye ekonomisi 2014 yılında yüzde 2,9 ile OVP tahminin bir miktar altında büyümüştür. Ancak küresel ekonomideki zayıf seyir, en büyük ticaret ortağımız olan AB’de devam eden durgunluk, jeopolitik gerginlikler ile finansal belirsizlikleri göz önünde tuttuğumuzda geçen yıl başarılı bir performans sergilediğimiz görülmektedir” dedi.

Şimşek Türkiye’nin 2014 yılı büyümesi ile küresel ölçekte üst sıralarda yer aldığını belirtti ve şöyle devam etti: “Türkiye’nin 2014 yılı büyüme performansı Latin Amerika için öngörülen yüzde 1,3’ün, Gelişmekte olan Avrupa için öngörülen yüzde 2,5’in, Çin ve Hindistan hariç gelişmekte olan ülkeler için öngörülen yüzde 2,7’nin üzerindedir.” İHRACAT İTİCİ GÜÇ Şimşek, ihracatın 2014 yılı büyümesinin itici gücü olduğunu belirtti ve 2014 yılının tamamında net ihracatın büyümeye katkısının 1,8 puan, nihai iç talebin katkısı 1,1 puan olduğunu ifade etti.

YAPISAL REFORMLAR GELİYOR
Şimşek, “Orta ve uzun vadede Türkiye’nin büyüme potansiyelini artırmak amacıyla ikinci nesil yapısal reformları hayata geçiriyoruz. Bu çerçevede belirlediğimiz 25 öncelikli dönüşüm programı kapsamında 1.350 civarında eylem belirledik.  Hedeflere dayalı ve sonuç odaklı yönetim anlayışımızın bir gereği olarak oluşturulan bu programlar Türkiye’nin uzun vadeli hedeflerine ulaşmasını sağlayacaktır” dedi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz