"Başçı'dan yeni açıklama!"

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, yarın açıklanacak enflasyon verisine bağlı olarak ara toplantı yapılıp yapılmayacağına karar verileceğini söyledi

3 ŞUBAT, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Başçı'dan yeni açıklama!
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, yarın açıklanacak enflasyon verisine bağlı olarak özel bir politika toplantısı yapılıp yapılmayacağına karar vereceklerini söyledi. Başçı enflasyon düşük çıkarsa toplantı yapacaklarını belirtti. 

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı geçen hafta enflasyon raporunu sunmuş ve faiz indirim sinyali vermişti. Bu sinyalle birlikte dolar tarihi rekorunu kırmıştı. 

2014 YILINDA CEO'LARI EN ÇOK NE ZORLADI? TIKLAYIN!

'PİYASA ELVERİŞLİ DEĞİL' DEMİŞTİ
Ardından geçen Cuma günü Merkez Bankası piyasa koşullarının ‘faiz indirimine elverişli olmadığı’ açıklamasında bulundu. Bunun ardından ise dolar 2.4259’a kadar çekildi. Gözler ise yarın açıklanacak enflasyon verisinde.

İNDİRİM SİNYALİ VERDİ Mİ?

Bugün Macaristan’ın başkenti Budapeşte’den açıklamalar yapan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı enflasyonun düşük çıkması halinde faiz indireceklerinin sinyalini verdi. Başçı, “Eğer enflasyon belirgin şekilde düşerse, enflasyon görünümünün değerlendirileceği bir ara toplantı düzenleyeceğiz. Ara toplantı yapıp yapmayacağımıza enflasyondaki düşüşün derecesine bağlı olarak karar vereceğiz" dedi.

DOLAR REKOR KIRILMIŞTI

Merkez Bankası Başkanı Başçı geçen hafta yaptığı "Ocak enflasyonu 1 puandan fazla düşerse ve çekirdek iyi giderse 4 Şubat'ta dahi bu parametreleri değerlendirebiliriz" açıklamasının ardından kur 2,34'ten 2,45'e kadar yaklaşarak tüm zamanların rekorunu kırmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz