"Büyüme hedefi yüzde 5.5"

Orta Vadeli Program'ı açıklayan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bu yıl ve önümüzdeki 3 yıl büyüme hedefinin yüzde 5.5 olduğunu açıkladı.

27.09.2017 14:53:000
Paylaş Tweet Paylaş
"Büyüme hedefi yüzde 5.5"

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 2017 yılına ilişkin göstergelerin yıl genelinde yüzde 5,5 seviyesinde büyüme oranının yakalanabileceğine işaret ettiğini belirterek, "Yeni Orta Vadeli Program (2018-2020) döneminde uygulayacağımız reformlar sayesinde yüzde 5,5 düzeyinde daha dengeli, sürdürülebilir ve kapsayıcılığını artırdığımız bir büyüme patikası hedefliyoruz." dedi.

Şimşek, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın yanı sıra kamu kuruluşlarının üst düzey yöneticilerinin katılımıyla Kalkınma Bakanlığında düzenlediği basın toplantısında, Yeni Orta Vadeli Programı (2018-2020) açıkladı.

Bu yıla ilişkin göstergelerin, 2017 genelinde yüzde 5,5 seviyesinde büyüme oranının yakalanabileceğine işaret ettiğini anlatan Şimşek, "Yeni Orta Vadeli Program (2018-2020) döneminde uygulayacağımız reformlar sayesinde yüzde 5,5 düzeyinde daha dengeli, sürdürülebilir ve kapsayıcılığını artırdığımız bir büyüme patikası hedefliyoruz." ifadesini kullandı.

Şimşek, bu yıl sonunda enflasyonun yüzde 9,5 olacağının öngörüldüğünü dile getirerek, ileriki dönemde enflasyonun hedefle uyumlu patikaya gelene kadar para politikasında sıkı duruşun sürdürülmesinin beklendiğini vurguladı.

Program döneminde enflasyonun kademeli iyileşerek yüzde 5 seviyesine gerilemesini hedeflediklerinin altını çizen Şimşek, şunları kaydetti:

"2019 itibarıyla işsizlik oranının yeniden tek haneye düşmesini ve 2020 yılında yüzde 9,6 oranında gerçekleşmesini öngörüyoruz ki bu, güçlü iş gücüne katılım oranı ve çalışma çağı nüfusundaki artışa rağmen sağlanacaktır. 2018-2020 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program sonunda, kişi başı milli gelirimizin 13 bin doları aşacağını tahmin ediyoruz. Bu seviye, bugün itibarıyla Dünya Bankası tanımına göre, üst gelir grubuna çıkmak için belirlenen eşik değerin üzerindedir."

Şimşek, bu yıl Avro Bölgesi'nde iktisadi faaliyetin güçlendiğini ve güçlenmeye devam edeceğini belirterek, "Bu, ülkemizin ticareti için olumlu bir sinyal." dedi.

Küresel ekonomiye dair değerlendirmelerde bulunan Şimşek, 2002-2007 döneminde yüzde 4,8 olan küresel büyümenin kriz sonrasında yavaşlayarak yüzde 3,3'e gerilediğini söyledi.

Şimşek, bu yıl küresel büyümenin yüzde 3,5 civarında olmasının beklendiğini dile getirerek, büyümenin OVP döneminde ortalama yüzde 3,7 dolayında olmasının öngörüldüğünü ifade etti.

Göstergelerin, büyümenin bir miktar daha hızlanabileceğine işaret ettiğini belirten Şimşek, "Küresel İmalat Sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi son 75 ayın en yüksek seviyesine ulaşmış durumda. Bu güçlenme küresel üretim ve talebe ilişkin olumlu bir gösterge. Uzun süredir talep koşulları zayıf seyreden en önemli ticaret ortağımız Avro Bölgesi'nde iktisadi faaliyetin bu yıl güçlendiğini, güçlenmeye devam edeceğini görüyoruz. Bu, ülkemizin ticareti için olumlu bir sinyal." diye konuştu.

"Küresel ticarette toparlanma devam edecek"

Küresel büyümenin itici gücü olan dünya ticaretinin kriz sonrası dönemde oldukça zayıfladığının altını çizen Şimşek, krizden önce ortalama yüzde 7,7 büyüyen küresel ticaret hacminin kriz sonrası dönemde ivme kaybederek yüzde 3,1'e gerilediğini ifade etti.

Şimşek, bu yıl sanayi üretimi ve yatırımlardaki artışla ticaret hacmi büyümesinde toparlanma gözlemlediklerini anlatarak, "Bu eğilimin OVP döneminde de devam edeceğini ve ortalama yüzde 3,9 ticaret hacmi artışı olacağını tahmin ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Küresel enflasyonun seyrine ilişkin de konuşan Şimşek, bu anlamda ılımlı bir seyrin söz konusu olduğunu söyledi. Geçen yıl özellikle gelişmiş ülkelerde düşük seyreden enflasyon oranlarının bu yıl bir miktar yükseldiğinin altını çizen Şimşek, buna karşın küresel talepteki sınırlı toparlanma ve ılımlı seyreden emtia fiyatlarının global ölçekteki enflasyonist baskıları azalttığını dile getirdi.

Şimşek, Avro Bölgesi ve Japonya'da enflasyonun hala düşük seyretmesinin bu ülkelerin genişletici para politikalarına devam etmesine imkan sağladığını kaydetti. Şimşek, "İktisadi faaliyetlerdeki toparlanmaya rağmen enflasyon oranlarının ılımlı seyretmesi, gelişmiş ülke para politikalarını destekliyor." dedi.

"Net sermaye akışı pozitife dönebilir"

Net sermaye girişleri hakkında da bilgi veren Şimşek, 2010-2013 döneminde gelişmekte olan ülkelere 1,3 trilyon dolar net sermaye girişi gerçekleştiğini, takip eden 4 yılda 1,5 trilyon dolar net sermaye çıkışı yaşandığını hatırlattı.

Şimşek, Çin hariç olmak üzere değerlendirildiğinde gelişmekte olan ülkelere yönelik sermaye akışının son 2 yıldır pozitif seyretmeye başladığını belirterek, "Özellikle 2017 yılında bu trend daha da güçlendi. Çin hariç gelişmekte olan ülkelere 138 milyar dolar net sermaye girişi olması bekleniyor. 2018 yılına dair beklentiler gelişmekte olan ülkelere yönelik sermaye akışının Çin dahil pozitife dönmesi yönündedir. Bu, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için olumlu bir durum." dedi.

Petrol fiyatlarının 2014'ün ikinci yarısından itibaren ciddi oranda gerilediğini anımsatan Şimşek, bu yıl fiyatların 50-55 dolar bandında seyrettiğini kaydetti. Şimşek, "OVP dönemi için petrol fiyatlarının sınırlı artacağı ve 55-60 dolar bandında seyredeceği varsayılmıştır." diye konuştu.

Küresel ekonomiye ilişkin risklere de değinen Şimşek, Amerikan Merkez Bankasının (Fed) beklenenden hızlı parasal sıkılaşmaya gitmesinin beklendiğini söyledi.

Şimşek, Avrupa ve Japonya Merkez bankalarının ise genişleyici para politikalarına devam ettiğine dikkati çekerek, "Para politikalarında senkronize sıkılaşma olmaması bizim gibi gelişmekte olan ülkeler için olumlu bir durum. Ancak Fed'in beklenenden fazla faiz artırımına gitmesi küresel dolar likiditesinin azalmasına ve finansal koşulların sıkılaşmasına neden olabilir." değerlendirmesinde bulundu.

Jeopolitik gerginliklerin de küresel ekonomiyi olumsuz etkildiğini dile getiren Şimşek, DEAŞ'ın Irak ve Suriye'de çökertilmesinin Türkiye açısından son derece olumlu olduğunu vurguladı. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz