Dış basın Fed kararlarını nasıl karşıladı?

Merakla beklenen Fed kararları dış basında geniş yankı buldu. İşte yabancı basında yazılanlar...

30 NİSAN, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Dış basın Fed kararlarını nasıl karşıladı?
Financial Times “Büyüme bocalarken fed faizi artırma isteğini bastırdı” başlığıyla verdiği haberde şöyle denildi: “Fed Amerika’da iyileşmenin ivme kaybettiğini ve istihdam yaratma hızının ılımlıya döndüğünü söyleyerek faizin yıl ortasında artmasının muhtemel olmadığı beklentisini artırdı. Fed'in değerlendirmesi, Amerikan ekonomisinin ilk çeyrekte çok yavaş büyüdüğünün ortaya çıkmasından birkaç saat sonra geldi.

Merkez Bankası 2015'e daha olumlu bir havada girmişti. Ancak son aylarda gelen veriler ciddi bir kötüleşme gösterdi. Fed yine de son zayıflık döneminin ardından ekonominin orta hızlı bir büyümeye ulaşacağını tahmin etti. Merkez Bankası her ne kadar faizi Haziran’da artırma seçeneğine açık kapı bıraksa da, faiz artırımının yakın vadede gelmesi olasılığı giderek daha fazla azalmışa benziyor.”

WSJ: YAVAŞLAYAN BÜYÜME FED'İN PLANLARINI BOZDU
Wall Street Journal’ın “Yavaşlayan büyüme Fed'in planlarını bozdu” başlığıyla verdiği haberde ise ekonominin birinci çeyrekte hızla yavaşlamasının Fed yöneticilerinin duraksamasına neden olduğu belirtildi.

Haberde şunlara yer verildi: “ABD Merkez Bankası ekonomik faaliyetlerde yaşanan soğumaya ve istihdam artışındaki yavaşlamaya dikkat çekerken, Fed yöneticilerinin ekonominin ne zaman toparlanacağı ve faiz artırım zamanlamasının nasıl işleyeceği konusunda belirsizlik içine düştüklerini gösterdi. Bu yılın başında faizin yıl ortasında artması mümkün görünüyordu. Şimdi ise pek de olası görünmüyor. Fed yöneticileri hane halkı gelirlerinin ve güvenin artmakta olduğunu, büyümenin ise ılımlı seviyelere geri döneceğini belirterek ekonomideki zayıflığın ötesine bakmaya çalıştı.”


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz