"Ekonomide iniş analizi"

TÜİK, geçen ay 2011'in son çeyrek dönemine ve yılın tamamına ilişkin milli gelir verilerini yayınladı.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Ekonomide iniş analizi
2011 yılını da hızlı büyümeyle kapatan ekonominin, 2012'de inişe geçeceği daha bu yıl başlamadan biliniyordu. Burada tartışma, bu inişin olup olmayacağı yönünde değil, yumuşak mı yoksa sert mi olacağı yönünde yapılıyordu. O sıralarda beklentiler, 2011 yılının yüzde 8-9 arasında bir büyümeyle kapanacağı yönündeydi. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) geçen ay yayınladığı veriler, 2011'de ekonominin gerçekten de bu beklentiler doğrultusunda ve yüzde 8,5 oranında büyüdüğünü gösterdi. 2011'deki bu büyümenin üstüne hükümetin yüzde 4'lük 2012 hedefi, yumuşak inişe karşılık gelirken ekonomik kamuoyundaki yüzde 1-2'ye kadar inen tahminler ise sert iniş anlamına geliyordu. 2012'nin ilk üç ayına ilişkin olarak belli olmaya başlayan veriler, ekonomide beklenen inişin gerçekten de başladığını gösteriyor. Bu iniş yumuşak olmaktan ziyade biraz sert oluyor gibi de görünüyor. Dış talepte durumun 2012'ye girilirken beklendiği kadar kötü olmaması ekonomideki inişi yumuşatmaya çalışırken iç talepte beklenenden de öte bir zayıflama olması bu inişi sertleştiriyor. Gayri safi yurtiçi hasıladaki (GSYİH) yıllık büyüme ilk çeyrekte yüzde 2-3 civarına kadar indi gibi görünüyor. Mevsimsel düzeltilmiş olarak ise ilk çeyrekte önceki çeyrek döneme göre sıfır dolayında

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

ÖNCÜ GÖSTERGELERE BAKIŞ
TÜİK, geçen ay 2011'in son çeyrek dönemine ve yılın tamamına ilişkin milli gelir verilerini yayınladı. Bu verilere ilişkin analizimiz, konjonktürün üçüncü sayfasındaki kutuda yer alıyor. Milli gelir verileri kuşkusuz ekonominin bütünündeki tabloyu görmek açısından son derece yararlı. Fakat bu veriler, üç aylık gecikmeyle yayınlandığı için ekonomideki son durumu görmekte pek işe yaramıyor. Bu nedenle iktisatçılar, ekonomideki son durumu birtakım öncü göstergelere bakarak görmeye çalışıyor. Biz de bu yazıda bunu yaparak sizlere ekonomideki son durumu aktarmaya çalışacağız. Öncelikle ekonominin üretim cephesindeki öncü göstergelere bakalım. Burada en önemli göstergeyi sanayi üretimi oluşturuyor. Hem GSYİH içindeki payının dörtte bire yaklaşması hem de diğer sektörlerle etkileşim içinde bulunması nedeniyle sanayi üretimindeki değişim ile ekonominin genelindeki büyüme genelde paralel seyrediyor. Bu nedenle sanayi üretimine bakarak ekonominin genelindeki büyüme hakkında fikir edinebiliyoruz.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

2011'DE YİNE İÇ TALEPLE BÜYÜDÜK

Türkiye istatistik Kurumu (TUİK), 2011 'in son çeyrek dönemine ve yılın tamamına ilişkin milli gelir verilerini geçen ayın başında yayınladı. Bu verilere göre, son çeyrekte yaşanan yavaşlamaya rağmen Türkiye ekonomisi, 2011 yılında da 2010'daki gibi hızlı büyümeyi başardı. Büyüme oranı, 2011 'in son çeyreğinde yüzde 5,2'ye kadar geriledi ama önceki üç çeyrekteki hızlı büyüme sayesinde yılın tamamında yüzde 8,5'i buldu. Türkiye ekonomisi 2010 yılında ise yüzde 9,2 büyümüştü. 2011 yılındaki büyüme de 2010'daki gibi iç talepten kaynaklandı, Hanehalkı tüketimindeki artış, büyümeye 5,3 puanlık katkı yaparken özel yatırımların katkısı da 4,5 puanı buldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz