Ekonomide yumuşak çıkış

Merkez Bankası “yeni para politikası” uygulamasına geçmiş ve ekonomide yumuşak inişi gerçekleştirme çabasına girişmişti.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Ekonomide yumuşak çıkış


TÜRKİYE TAHMİNLERİ
IMF'nin Türkiye'ye ilişkin bu yılki büyüme tahmini yüzde 3,4 düzeyinde. Bu tahmin, ekonominin geçen yıla göre biraz hızlanmasının beklendiği anlamına geliyor. Bu tahminin ardında dış talepte ve sermaye akımlarında toparlanma beklentisi yatıyor. Yalnız burada IMF'nin Türkiye'ye ilişkin 2012 yılı büyüme tahmininin yüzde 2,6 olduğunu, oysa gerçekleşmenin yüzde 2,2'de kaldığını belirtelim. Yani bu yıl Türkiye ekonomisi gerçekten yüzde 3,4 büyürse IMF'nin tahmin ettiğinden daha fazla hızlanmış olacak.

IMF'nin Türkiye için bu yılki enflasyon tahmini yüzde 5,5 düzeyinde. Buna göre IMF, bu yıl enflasyonun yüzde 5'lik hedefe epey yaklaşmasını bekliyor. Burada IMF'nin 2014'te enflasyon hedefine ulaşılacağını öngörmesi de dikkati çekiyor. IMF, büyümedeki ılımlı yükselişe bağlı olarak cari açıkta da ılımlı bir yükseliş bekliyor. Ekonomideki büyümenin yeterli istihdam yaratmaktan uzak görünmesi nedeniyle işsizlikte de biraz yükseliş yaşanacağı tahmini yapılıyor.
Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
ENFLASYON İLK UC AYI YÜZDE 7'LERDE GEÇİRDİ

2012'yi yüzde 6,2 düzeyinde kapatan enflasyon ocak ayında bir sıçrama göstererek yüzde 7,3'e yükselmişti, Şubat ayında yüzde 7'ye inen enflasyon mart ayında yeniden yüzde 7,3'e geri döndü, Böylece 2013'ün ilk çeyreği yüzde 7'lerde geçirilmiş oldu.

Bu dönemde enflasyonu etkileyen temel faktörler, vergi artışları ve gıda fiyatları oldu. Ocak ayındaki sıçrama büyük ölçüde daha önce ertelenmiş olan tütün ürünlerindeki vergi artışlarının devreye girmesinden, bir ölçüde de gıda fiyatlarındaki artışın mevsim normallerinin üstüne çıkmasından kaynaklandı. Şubat ayında ılımlı bir artış gösteren gıda fiyatlarının, mart ayında yeniden mevsim normallerinin üzerine çıkması, enflasyonun yüzde 7'lere demir atmasında önemli rol oynadı.

Ocak ayının sonlarında yayınlanan 2013'ün ilk Enflasyon Raporu'ndaki tahminlere bakıldığında, ilk çeyrekte enflasyonun Merkez Bankası'nın öngörü aralığının üst sınırına yakın seyrettiği anlaşılıyor. Dergimizin baskıda olduğu 30 Nisan'da Merkez Bankası yılın ikinci Enflasyon Raporu'nu açıklayacak, ilk çeyrekte enflasyonun öngörü aralığının üst sınırında seyretmesi belki de bu raporda önümüzdeki döneme ilişkin tahminlerin biraz yükseltilmesine yol açabilir. Fakat Merkez Bankası bu yıl sonu için halen yüzde 5,3 olan enflasyon tahminini çok fazla yükseltecek gibi de görünmüyor.

Bu konuda Merkez Bankası'nın elini güçlendiren birkaç gelişme var. Birincisi, başta petrol olmak üzere küresel emtia fiyatlarında son dönemde yaşanan düşüş enflasyonu olumlu etkileme potansiyeli taşıyor, ikincisi, sermaye akımlarının güçlü seyretmesi nedeniyle döviz kurlarından enflasyona yönelik bir tehdit söz konusu değil. Üçüncüsü de ekonomideki toparlanmanın cılız olması talep koşullarının enflasyonu olumlu etkilemesini sağlıyor. Yılın ikinci çeyreğine enflasyonda bir düşüşle girebiliriz, Geçen yıl nisan ayında enflasyon mevsim normallerinin üzerinde olduğundan bu yıl, aynı ayda "baz etkisi” kaynaklı bir düşüşün yaşanması mümkün görünüyor, Fakat mayıs ve haziran aylarında bu kez tersine çalışan bir baz etkisi söz konusu olacak, Bu da yaz aylarına yine yüzde 7-8'lik bir enflasyonla girebileceğimizi düşündürüyor. Mevcut gidişat yılın ikinci yarısı için yüzde 8 civarında yatay seyreden bir enflasyon görünümü sunuyor, Fakat Merkez Bankası bu dönemde enflasyonda ciddi bir gerileme olacağını ve yıl sonunda yüzde 5'lik hedefe epeyce yaklaşılacağını öngörüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz