En fazla Türkiye faydalanacak!

ABD'yi banka JP Morgan, Avrupa Merkez Bankası’nın politikalarından en fazla Türkiye ve Polonya’nın faydalanacağına işaret etti

17.11.2014 16:14:040
Paylaş Tweet Paylaş
En fazla Türkiye faydalanacak!
JP Morgan’ın bugün yayımladığı raporda, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) enflasyonu canlandırmaya yönelik politikalarından CEEMEA (Orta ve Doğu Avrupa Ortadoğu ve Afrika) bölgesi ülkeleri içinde en fazla faydayı Türkiye ve Polonya’nın sağlamasının beklendiği ifade edildi. JP Morgan, Avrupa Merkez Bankası’nın bölge bankalarını güçlendirme çabalarının da Türkiye ve Polonya’ya fayda sağlayacağını zira her iki ülkede de özel sektör şirketlerin Avrupa bankalarına borçlu durumda olduğunu ifade etti. Ayrıca Avrupa ekonomisindeki güçlenmenin en çok Türkiye, Polonya ve Yunanistan’a yarar sağlayacağı belirtildi.

İŞTE RAPORDAKİ DETAYLAR

JP Morgan'ın raporundan dikkat çeken detaylar şöyle: Petrol fiyatları son 4 yılın en düşük seviyesine geriledi. Son 12 ayda fiyatlar 82 ıla 116 dolar arasında oynarken, bizim ortalama petrol fiyatı beklentimiz 2015 için 82.75 dolar seviyesinde bulunuyor. CEEMEA ülkeleri içinde petrol fiyatlarındaki duşu açısından bilmemiz gereken en önemli şey Türkiye’nin 1 numaralı fayda sağlayacak ülke olacağıdır. Petrol fiyatlarındaki 20 dolarlık bir düşüş GSYH’nin 1 puan artmasını sağlayacak ve enflasyonu da 1 puan aşağı çekecek. Polonya'nın sağlayacağı fayda daha az olacaktır. Güney Afrika’nın elde edeceği fayda ise Türkiye ile aynı seviyede olsa dahi petrol fiyatlarındaki düşüşe paralel diğer emtianın da fiyatlarının gerilemesi bu faydanın çoğunu geri alacak.

Petrol fiyatlarındaki düşüşün CEEMEA içinde en çok zarar vereceği bölge Rusya ve Ortadoğu ile Kuzey Afrika (MENA) bölgesi olacak. Türkiye açısından petrol fiyatlarındaki düşüş cari işlemler açığını aşağı çekecek, TL’nin güçlenmesini ve borsa şirketlerinin hisse bası kârlarının artmasını sağlayacak. Türkiye’ye yönelik riskler ise MENA bölgesindeki karmaşa nedeniyle bu bölgeye ihracatın riskli hale gelmesi ve Avrupa’daki yavaş büyüme ile Fed’in faiz artırımı karşısındaki kırılganlık olarak sıralanabilir. Türkiye’de 15 Haziran’da yapılacak seçimler yaklaşıyor ve anketlere gore AK Parti’ninn zaferle çıkması bekleniyor. Ancak beklenmedik olayların etkisi de göz ardı edilmemeli, hafife alınmamalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz