Enflasyon hedeflemesinde tahmin sorunu

Merkez Bankası, 30 Temmuz’da yayınladığı son Enflasyon Raporu’nda yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 5,3’ten yüzde 6,2’ye çıkardı.

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Enflasyon hedeflemesinde tahmin sorunu
Böylece enflasyon tahmini yüzde 5’lik hedeften uzaklaştı. Merkez Bankası’nın enflasyon tahmininin yılın başlarında hedefe yakınken yıl sonu yaklaşırken ondan uzaklaşmasına neredeyse her yıl rastlanıyor. Tahminler hedeften uzaklaşırken gerçekleşmeye ise giderek yaklaşıyor. Fakat tahminlerin isabet derecesinin yıl sonuna doğru artması pratikte bir anlam taşımıyor. Merkez Bankası’nın bir yıl önceden yaptığı tahminlerin isabet derecesinin çok düşük olması, bunların fiyatlama kararlarında kullanılmasına engel oluyor. Bu ise Merkez Bankası’nın beklentileri yönetmesini güçleştirerek enflasyon hedeflemesi rejiminin altını oyuyor.

Merkez Bankası, 2013'ün Üçüncü Enflasyon Rağoru'nu 30 Temmuz’da yayınladı. Bu raporda yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 5,3’ten (yüzde 4,1-6,5 aralığının orta noktası) yüzde 6,2’ye (yüzde 5,2-7,2 aralığının orta noktası) çıkarıldı. Eski tahmin yüzde 5’lik hedefe oldukça yakındı. Yeni tahmin bu hedeften 1,2 puan uzaklaştı.

Tabloları görmek için görsellere tıklayın.

2013’ün dördüncü Enflasyon Raporu ekim ayı sonunda yayınlanacak. Muhtemelen o raporda yıl sonu enflasyon tahmini hedeften daha da uzaklaşacak. Yine muhtemelen yıl sonunda gerçekleşmenin ise en çok bu son tahmine yakın olduğunu göreceğiz. Merkez Bankası’nın enflasyon tahminlerinin ilgili olduğu yılın ortasına kadar hedefe yakın olmasına, sonrasında ise yükselmesine artık iyice alıştık. 2006’da açık enflasyon hedeflemesine geçtiğimizden beri neredeyse her yıl böyle oluyor. Ancak bizim alıştığımız bu durum, enflasyon hedeflemesi rejiminin kredibilitesi açısından hiç de iyi olmuyor. Enflasyon hedeflerine zaten pek güven duymayan ekonomik kamuoyunun Merkez Bankası’nın tahminlerine güveni de giderek azalıyor.

Hedeflerden sonra tahminlerin de çapa olma niteliğini kaybetmesi, Merkez Bankası’nın enflasyon beklentilerini yönetme imkanını giderek ortadan kaldırıyor. Enflasyonun yıllardır yüzde 6-11 aralığında dolaşmasında ve bir türlü yüzde 5’lik orta vadeli hedef civarına oturmamasında bunun önemli etkisi bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz