FED tutanakları açıklandı!

İşte satır aralarındaki mesajlar...

9 EKİM, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
FED tutanakları açıklandı!
ABD Merkez Bankası’ndan (FED) beklenen tutanaklar geldi. Tutanaklar, Fed’in geçen ayki toplantısında birçok Fed yetkilisinin, kısa vadeli faiz oranlarının “uzun bir süre daha” düşük seviyede kalması yönünde sözlü yönlendirmenin yeninden yazılmasını istediğini ancak piyasaların bunun politikada temel bir değişim olarak algılama olasılığından dolayı bundan geri adım attıklarına işaret etti.  

Fed'in 16-17 Eylül'de yapılan para politikası kurulu toplantısının dün açıklanan tutanaklarında, yükselen doların enflasyonda istenen artışı yavaşlatabileceği konusunda duyulan endişeler dikkat çekti. Fed tutanakları yatırımcılara, ilk faiz artırımının ekonominin buna karşı koyabileceği düşünülen zamandan önce gelmeyeceği izlenimini verdi.

BÜYÜME BEKLENTİSİ İÇİN NE SÖYLENDİ?

 Tutanaklar, faizi uzun süre daha sıfıra yakın seviyede tutma yönündeki açıklamanın Fed'in adımlarını verilere göre atacağı yönünde değil de uzun süre faizleri sıfıra yakın seviyede tutacağına dair bir söz verdiği şeklinde anlaşılmasından endişe edildiğine işaret etti. Fed yetkililerinin doların küresel piyasalardaki yükselişinden dolayı büyüme beklentilerini düşürdükleri de görüldü.  Buna ek olarak bazı yetkililer, küresel ekonomideki iyileşmenin zayıflığına dair endişelerini dile getirdi. İŞSİZLİK KRİTERİ Tutanaklara göre Fed yetkilileri arasında atılacak adımlar için işsizlik kriterinde değişime gidilmesini istedi.

ENFLASYON KONUSUNDA NEYE DİKKAT ÇEKİLDİ?

Tutanaklar, yetkililerin önümüzdeki birkaç yıl daha ABD'de enflasyon beklentisini yüzde 2'nin altında tuttuğuna işaret etti.  ABD Merkez Bankası, 16-17 Eylül tarihlerinde gerçekleştirdiği Açık Piyasa Komitesi toplantısında faizleri beklenenin aksine sıfır seviyesinde tutmuş ve faizlerin "kayda değer uzun bir süre daha" düşük kalacağına işaret etmişti.  Fed, varlık alımlarını da 10 milyar dolar azaltarak, 15 milyar dolara çekmişti.

FED'İN BİR SONRAKİ TOPLANTISI NE ZAMAN?
Fed bir sonraki toplantısını 28-29 Ekim'de gerçekleştirecek. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz