Fitch'ten 'cari açık' açıklaması!

Fitch’ten yapılan açıklamada Türkiye’nin cari açığında iyileşme olduğu belirtildi ancak sürdürülebilirliğin önemine dikkat çekildi

23.02.2015 10:32:280
Paylaş Tweet Paylaş
Fitch'ten 'cari açık' açıklaması!
Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’ten cari açıkla ilgili açıklama geldi.  Fitch,

Türkiye'nin cari açığında 2014'te görülen düşüşün ekonominin dengelenme kapasitesini gösterdiğini belirterek, Türkiye'nin yatırımcı eğilimlerindeki ani değişikliklere hassasiyetini azaltan yeniden dengelenme sürecinin sürdürülebilirliğinin ve miktarının kredi notu değerlendirmesinde önemli olacağını açıkladı.

TÜRK EKONOMİSTE ÖNEMLİ GÖREV! TIKLAYIN!

AÇIKLAMA YAPILDI

Fitch tarafından dün akşam yapılan açıklamada, cari açığın 2014 yılında yüzde 29 düşüşle 45.8 milyar dolara gerilediği hatırlatıldı. Türkiye'nin cari açık finansmanında ana kalemleri oluşturan portföy yatırımları ve kısa vadeli borçlanmanın payının yüzde 81'den yüzde 56'ya düşerek finansman kalitesinin arttığına dikkat çeken Fitch, bu değişimde kısa vadeli borçlanmada görülen keskin düşüşün etkili olduğunun altını çizdi.

Türkiye'nin net sermaye girişine daha az dayalı sürdürülebilir bir büyümeye sürecine doğru evrilmesinin kredi profilini destekleyeceğini belirten Fitch, "Ancak Türkiye gelişmekte olan ülkeler arasında cari açığın büyüklüğü ile öne çıkıyor. Yüksek brüt dış finansman gereksinimi ise (ülkeyi) yatırımcı güvenindeki değişimlere karşı kırılgan hale getiriyor" dedi.

SATIR ARALARINDA HANGİ MESAJLAR VARDI?

Kuruluş buna örnek olarak bu hafta dolar/TL'nin yeni tarihi zirveye yükselmesini gösterdi. Raporda, Türkiye'ye dış finansman akışının son yıllarda şoklar karşısında dayanıklı bir görünüm arzettiği ve sermaye girişlerinde "ani duruş" görülmediği belirtilse de dayanıklılığın bu yıl sınavdan geçebileceği ifade edildi.

Raporda, "ABD'nin para politikasındaki daralma veya jeopolitik riskler, belirttiğimiz dayanıklılığı test edebilir. (Jeopolitik riskler) Rusya, Ukrayna ve Irak'a ihracatın keskin şekilde azalması şeklinde görülüyor. Euro bölgesinde zayıf bir ekonomik toparlanma da cari açığın ayarlanmasını yavaşlatabilir" denildi.

İŞTE HARWARD MEZUNU ÜNLÜLER! TIKLAYIN!

Türkiye'de daha önce cari açıkta görülen daralmanın kalıcı olmadığına dikkat çeken Fitch, "Cari açıkta daralma ve onu finanse eden net sermaye girişlerinde belirgin ve kalıcı bir iyileşme görülmesi halinde Türkiye'nin dış finansman açısından sürdürülebilirliği artacaktır" dedi.    Fitch, Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviye olan BBB-, görünümü ise durağan olarak değerlendiriyor. Fitch, 20 Mart'ta yeni değerlendirmesini açıklayacak. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz