G20 kararı sızdı!

İstanbul'da düzenlenen G20 toplantısından çıkacak karar basına sızdı. İşte detaylar...

11.02.2015 12:48:000
Paylaş Tweet Paylaş
G20 kararı sızdı!
Dünyanın önde gelen ekonomilerinin oluşturduğu G20 grubu, İstanbul toplantılarının sonunda açıklayacağı bildirinin taslağında, ısrarlı durgunluk riskiyle mücadele için parasal ve mali politikalarda kararlı davranacaklarını açıklayacaklar.

İŞTE DEV ŞİRKETLERİN YATIRIM HEDEFLERİ! TIKLAYIN!

NELER DİKKAT ÇEKİLDİ?

Reuters'in taslağını elde ettiği bildiri bugün 20 ülkenin maliye bakanları tarafından onaylanacak. Metinde, bazı gelişmiş ekonomilerde görülen uzun süreli düşük enflasyonun, yavaş büyümenin ve talepte zayıflığın risklerine dikkat çekiliyor. Taslak belgede, "Bu nedenle  parasal ve mali politika  ayarlarımızı sürekli olarak gözden geçirecek ve gerektiğinde kararlı adımlar atacağız" deniliyor.

BÜYÜMEYE VURGU YAPILDI

G20 grubu  bazı önemli ekonomilerdeki olumlu görünümü memnunlukla karşılarken,  küresel ekonominin bütünü hakkında karamsar bir görüş benimsedi. Büyümenin eşit olmadığı ve ticaretteki büyümenin de yavaş olduğu belirtildi. Bildiri taslağında şöyle denildi: "Bazı ülkelerde potansiyel büyüme düşüyor, talep hâlâ zayıf, istihdamdaki görünüm karamsar olmaya devam ediyor ve gelir eşitsizliği giderek artıyor."

EURO BÖLGESİ İÇİN NE SÖYLENDİ?

Bildiride euro bölgesi ve Japonya'da büyümenin yavaşladığı ve bazı gelişmekte olan ekonomilerde de yavaşlamanın başladığına dikkat çekiliyor. Bildiri bazı düşük gelirli gelişmekte olan ülkelerde görülen güçlü büyümenin de bazı durumlarda son dönemde durulmaya başladığını  vurguluyor.

AVRUPA'NIN ADIMINDAN MEMNUNİYET VAR
Taslak bildiride, Almanya'nın kaygılarına rağmen Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) attığı nicel gevşeme adımından memnunlukla söz ediliyor ve  bu adımın Euro Bölgesi’nde toparlanmaya yeni bir destek sağlayacağı ifade ediliyor. ABD Merkez Bankası'nın faiz artırımı beklentilerine de değinilen taslak bildiride, güçlü büyüme beklentileri olan daha sağlam ekonomilerin politikalarını normalleştirmeye yaklaştıkları hatırlatıldı.

UYARILAR DA VAR
Ancak bildiride şöyle bir uyarı da yer alıyor: "Farklı para politikalarının ve yükselen piyasa volatilitesinin var oluğu bir ortamda, politika ayarları dikkatle ölçülmeli ve olumsuz art etkilerden kaçınmak için çok açık-seçik ifade edilmelidir."

Petrol fiyatlarındaki sert düşüşün küresel büyümeye bir miktar desteği olacağı ancak fiyat görünümünün belirsiz olmaya devam ettiği belirtilerek, G20'nin emtia piyasalarını dikkatle izlemeyi sürdüreceği de bildirildi. G20 üyeleri politikalarını, kısa-dönem ekonomik gerçekleri yansıtacak biçimde muhafaza edecekler ve bu arada  üretimin bir parçası  olarak  borçları da sürdürülebilir bir gidişata sokacaklar. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz