İhracat ve büyüme

Ekonomik kamuoyu reel dış ticarete ilişkin verileri de yakından takip etseydi, herhalde bu beklenti çok daha büyük olacaktı.

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İhracat ve büyüme
Yılın ilk çeyreğinde ekonomi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,2 büyürken bu büyüme neredeyse tamamen ihracattan kaynaklanmıştı. Bu dönemde mal ve hizmet ihracatı yüzde 13,2 gibi pek rastlanmayan yüksek bir reel artış göstermiş, bu da büyümeye 3 puanlık katkı yapmıştı. İç talebin yerlerde süründüğü bir dönemde ihracatın ulaştığı bu performans ekonominin durgunluğa sürüklenmesinin önüne geçmişti. İkinci çeyrek döneme ilişkin veriler bu dönemde ihracattaki performansın daha da yüksek olduğunu gösteriyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Ekonomik kamuoyunun yakından izlediği nominal dış ticaret verileri, ilk çeyrekte yüzde 12,4 olan ihracattaki yıllık artış oranının ikinci çeyrekte yüzde 14,3’ü bulduğunu ifade ediyor. Her ne kadar bu performansın gerisinde İran’a yönelik altın ihracatının bulunduğu bilinse de ihracat artışının ikinci çeyrekte de yüksek olması buradan büyümeye yine ilk çeyrekteki gibi yüksek bir katkı geleceği beklentisini doğurmuş durumda. Ekonomik kamuoyu reel dış ticarete ilişkin verileri de yakından takip etseydi, herhalde bu beklenti çok daha büyük olacaktı.   Çünkü Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) dış ticaret miktar endekslerine göre, ilk çeyrekte yüzde 14,4 olan ihracattaki reel artış ikinci çeyrekte yüzde 23,1 ’i buldu. Bu ise 2003=100 bazlı dış ticaret endekslerinin yayınlanmaya başlamasından bu yana görülen en yüksek artışı oluşturuyor.

CARİ ACIK İLK YARIYILDA 13,6 MİLYAR DOLAR AZALDI
Türkiye'nin cari işlemler dengesi yılın ilk yarısında önemli bir düzelme gösterdi. Geçen yılı 77,1 milyar dolar ile kapatan cari açık, 13,6 milyar dolarlık düşüşle, haziran ayı sonunda yıllık bazda 63,5 milyar dolara kadar indi. Cari açığın milli gelire oranı da 2011 sonunda yüzde 10'u bulmuşken, tahminlerimize göre, haziran ayı sonunda yüzde 8,2'ye geriledi. Cari işlemler dengesindeki bu düzelme, ihracat altın dış satımının etkisiyle de olsa yükselişini sürdürürken, ekonomideki yavaşlama nedeniyle ithalatın gerilemesi sayesinde mümkün oldu. Ödemeler dengesinde yer alan biçimiyle, yılın ilk yarısında yapılan ihracat 79 milyar doları buldu ve geçen yılın aynı dönemindeki seviyesini (68,9 milyar dolar) yüzde 14,7 aştı. Yine ödemeler dengesinde yer alan biçimiyle, ilk yarıyıldaki ithalat ise geçen yılın aynı dönemindeki düzeyinin yüzde 1,7 altında kaldı. Geçen yılın ilk yarısında 115,4 milyar dolar olan ithalat, bu yılın ilk yarısında 113,4 milyar dolara indi. Yılın ilk yarısında epey hızlı gerçekleşen cari işlemler dengesindeki düzelme ikinci yarıyılda yavaşlayacak. Çünkü cari açıktaki yükseliş geçen yılın ikinci yarısında hız kesmişti. Bu nedenle önümüzdeki aylarda cari açık geçen yılki düzeyinin çok altına inemeyebilir. Merkez Bankası'nın iç talepte ince ayar çabaları meyvesini verirse, yılın sonlarına doğru cari açığın yeniden yükselmeye başladığını da görebiliriz. Yılın ilk yarısında cari açığın finansman tarafında da düzelme gördük.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz