İki bakan faizde indirim bekliyor!

Bakanlar Kurulu'nda Ali Babacan ve Nihat Zeybekci PPK toplantısında faiz indirimine gidileceği temennisinde bulundu

20.01.2015 13:38:280
Paylaş Tweet Paylaş
İki bakan faizde indirim bekliyor!
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, dünkü bakanlar kurulu toplantısında Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'nin Para Piyasası Kurulu'nun bugün muhtemelen faiz indirimine gideceğini bir temenni olarak ifade ettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda ilk kez Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında dün düzenlenen Bakanlar Kurulu sonrasında açıklama yapan Arınç, Erdoğan'ın toplantıda faiz indirimi konusunda bir değerlendirmesinin olup olmadığı sorusunu yanıtladı.

ÜNİVERSİTE MEZUNLARI NE KADAR MAAŞLA İŞE BAŞLIYOR? TIKLAYIN!

'SANAYİYE CAN SUYU'
Arınç, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'nin kabineye yaptıkları sunumlarda çok müspet bir tablonun ortaya çıktığını söyleyerek, "Yani faizler düşme istidadı gösteriyor. Bildiğiniz gibi bizim cari açığımızda en önemli rol oynayan akaryakıt fiyatlarında tam 106 dolarlardan neredeyse 45-50 dolarlara düşme görülüyor" diye konuştu.

Dünyadaki gidişat içinde Türkiye'nin üretimini artırması ve sanayiye can suyu verilmesinin önemli olduğunu belirten Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yeniden istihdamın artması noktasında, enflasyonun düşmesi noktasında faizlerin indirilmesinin beklendiği ifade edildi. Yarın (Salı) Para Piyasası Kurulu'nun toplanacağı ve orada muhtemelen faiz indirimine gidileceğini bakanlarımız bir temenni olarak ifade ettiler." Arınç, Merkez Bankası'nın bağımsız olduğuna da dikkat çekerek, "Doğru olan faiz politikalarında zamanı iyi takip etmek ve Türkiye'de işadamları, yatırımcılar ve piyasaya rahatlık sağlayacak tedbirleri de alabilmektir" dedi.

'FAİZ DÜŞMELİ'

Türkiye'de talep enflasyonu değil, maliyet enflasyonu olduğunu ve maliyet enflasyonunun da en önemli girdisinin faizler olduğunu belirten Arınç, "Faizlerde bugünlerde mutlaka bir düşüşün olması gerektiğini bakan arkadaşlarımız ifade ettiler" diye konuştu. Merkez Bankası'nın bugün gerçekleşecek Ocak ayı Para Politikası Kurulu toplantısında kısa vadeli faizlerde indirime gideceği beklentisi daha yüksek bir ihtimal olarak görülürken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Cuma günü faiz indirim çağrısını yinelemesinin de indirim olasılığını arttırdığı belirtiliyor. 

REUTERS

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz