"İki yılın en düşüğündeyiz!"

İmalat sanayiinde kapasite kullanım oranı Mart'ta yüzde 72,47'le iki yılın en düşüğüne geriledi. İşte bugün açıklanan verinin detayları...

25 MART, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
İki yılın en düşüğündeyiz!
Merkez Bankası, imalat sanayinde kapasite kullanım oranının (KKO) mart ayında, bir önceki aya göre 0.4 puan azalarak yüzde 72.4 seviyesinde gerçekleştiğini açıkladı. Kapasite kullanım oranı Şubat ayında yüzde 72.8 olmuştu.

TURKCELL'DE 4 YIL SONRA BİR İLK! TIKLAYIN!

ŞUBAT 2013'TE GÖRMÜŞTÜK
Böylece kapasite kullanımı Şubat 2013'ten bu yana en düşük düzeyde gerçekleşti. İmalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre 0.2 puan azalarak yüzde 73.9 seviyesinde gerçekleşti. TCMB'den yapılan açıklamada, "Mart ayında mal gruplarına göre kapasite kullanım oranları değerlendirildiğinde, bir önceki aya göre dayanıklı tüketim malları ve yatırım mallarında artış görülürken, ara malları, dayanıksız tüketim malları ile gıda ve içeceklerde azalış görülmüştür" denildi.

REEL KESİM GÜVENİ ARTTI
Reel kesim güven endeksi Şubat ayında bir önceki aya göre 0.1 puan artışla 103.5 seviyesine yükseldi. Merkez Bankası verilerine göre mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi ise bir önceki aya göre 3.1 puan azalarak 100.9 seviyesinde gerçekleşti. TCMB'den yapılan açıklamada, "Gelecek üç aydaki üretim miktarı, gelecek üç aydaki toplam istihdam miktarı, son üç aydaki toplam sipariş miktarı, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı ve mevcut toplam sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkilerken, genel gidişat, sabit sermaye yatırım harcaması ve mevcut mamul mal stoku miktarı endeksi azalış yönünde etkilemiştir" denildi.

Reel kesim güven endeksi 2013 ve 2014 yılları boyunca 100 seviyesinin üzerinde kalırken, endeks en son Aralık 2012'de 97.9 seviyesine gerileyerek 100 seviyesinin altına inmişti. Aralık 2014'te görülen 101.2 değeri, 2012 Aralık ayından beri en düşük seviye olmuştu. Endeksin 100 değerinden büyük olması ekonomik faaliyetlerde iyimser görünüm; 100'den küçük olması ekonomik faaliyetlerde kötümser görünüm, 100 olması ise ekonomik faaliyetlerde istikrarlı görünüm olduğunu gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz