İş dünyası faiz indirimi için ne dedi?

İş dünyası Merkez Bankası’nın faiz indirim kararını değerlendirdi. Genel görüş indirimin yeterli olmadığı yönünde…

25.02.2015 13:04:450
Paylaş Tweet Paylaş
İş dünyası faiz indirimi için ne dedi?
İş dünyası Merkez Bankası'nın faiz indirim kararını değerlendirdi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Merkez Bankası'nın faiz kararını makul ve ilerideki faiz indirimlerini işaret etmesi açısından olumlu bulduklarını ancak bu seviyelerin hala reel ekonomiyi, ihracatçı ve sanayiciyi yatırıma yönlendirmekten uzak olduğunu kaydetti.

İŞTE MERKEZ'İN FAİZ KARARI! TIKLAYIN!

Büyükekşi, yaptığı açıklamada, Merkez Bankası'nın enflasyon beklenti ve öngörülerine bağlı olarak temkinli ve kademeli faiz indirimine devam ettiğini belirterek, "Zira Türkiye'de üreten, ihraç eden tüm kesimlerin beklentileri de şu anda içinden geçtiğimiz sıkıntılı dönemin getirdiği koşulların etkisiyle bu yönde seyrediyor" ifadelerini kullandı.

'MB'NİN KÜÇÜK ADIMINI ÇABA OLARAK GÖRMÜYORUZ'
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, Merkez Bankası'nın faiz indirimine ilişkin, "Türkiye'nin faiz tartışmalarını geride bırakmasına, tansiyonun düşmesine Merkez Bankası ne yazık ki izin vermiyor. Merkez Bankası 25 baz puanlık indirimle piyasaları cesaretlendirecek adımı atamamıştır. Üretici için elzem olan şey düşük faizli finansman bulmaktır. Merkez Bankası'nın bu küçük adımını, bu yönde atılmış bir çaba olarak görmüyoruz " dedi.

'DAHA FAZLA İNDİRİM BEKLİYORDUK'
İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi ise, faiz indirim konusunun olumlu olduğunu, ancak sanayiciler olarak biraz daha fazla indirim beklediklerini belirterek, "Yarım puan ile 1 puan arasında indirim bekliyorduk" dedi. İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Başkanı Ali Kopuz, "Türkiye'de faizin indirilmesine en son inanan kişi, Merkez Bankası Başkanı oldu. Ama yaptığı indirim de bir şeye yaramadı. Bu çok düşündürücü bir durum" ifadesini kullandı.

'BEKLENTİLERİMİZİN ÇOK ALTINDA'
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Nail Olpak, "TCMB'nin Şubat ayı PPK Toplantısı'nda yapmış olduğu 25 baz puanlık faiz indirimiyle politika faizini 7,5'e çekmesi, piyasanın ve bizim beklentilerimizin çok altında kalmıştır" değerlendirmesini yaptı.

'İNDİRİM MOTİVASYON AMAÇLI'
Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Aziz Torun da, 25 baz puanlık faiz indiriminin sembolik ve motivasyon amaçlı bir indirim olduğunu belirtti. Torun, yaptığı açıklamada, enflasyonda önümüzdeki günlerde yaşanabilecek olası düşüşlerin faizlere de yansıyacağına işaret etti.

'PPK KARARLARI BAHİS ALANI OLDU'
Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Mustafa Koca ise "Biz ülke olarak durağanlık dönemini aşmak ve ileri doğru büyüme atılımı yapmak zorundayız. Bunu da ekonomiden sorumlu bütün kurumlar aynı şekilde düşünmek zorundalar. Yoksa işimiz çok daha zor" dedi.

Koca, "Artık PPK'nın kararları kamuoyunun bahis alanlarından bir tanesi haline geldi. Türkiye'de Merkez Bankası'nın bir tek görevi var malum, enflasyonu kontrol etmek. Kendi elindeki araçlarla bu görevini yapmaya çalışıyor. Ancak sistem gereği ekonomi yönetimi ve ülke yönetimi ile Merkez Bankası arasında bir gerilim bulunuyor" dedi. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz