"'Kamu borcu problem değil!'"

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'dan flaş açıklama... Türkiye'nin kamu borcunda geldiği son nokta ne, diğer ülkelerde durum nasıl?

30 EKİM, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
'Kamu borcu problem değil!'
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan "Bu yıl sonu kamu borcunun milli gelire oranını yüzde 33,1 ile kapatıyoruz. Yüzde 33 demek ABD’nin 3’te biri demek, AB ortalamasının da 3’te biri demek. Türkiye için artık kamu borcu bir problem alanı olmaktan tamamen çıktı" diye konuştu. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Borsa İstanbul ev sahipliğindeki "Girişimcilik Yoluyla Köprüler Kurmak: Girişimcilikte Yükselen Ülke Türkiye’ye Bölgesel ve Küresel Bakış Konferansı"nın açılış konuşmasını yaptı.  Ali Babacan, açılışında yaptığı konuşmada, girişimcilik kavramının 2008  krizinden çıkışın en önemli araçlarından birisi olduğunu söyledi. Babacan, küresel ekonominin halen güçlü bir toparlanma trendine giremediğini, gelişmiş ülkelerden ABD daha güçlü bir performans sergilerken, Avrupa ve Japonya’nın halen zayıf ve kırılgan bir tablo gösterdiğini belirtti.

"KOBİ’LER VE GENÇ GİRİŞİMCİLER İLE OLACAK"
Babacan, gelişmekte olan ülkelerdeki büyüme oranlarının kriz öncesine göre düşük olduğunu, gelecek 10 yıl gelişmekte olan ülkelerin büyüme hızının geçmiş 10 yıla göre daha düşük olacağını ifade etti.  Ali Babacan, küresel kriz sonrasında G-20 toplantılarının etkinliğinin arttığını belirterek, bu toplantılarda önemli somut politikalar ortaya çıkmasa da, kriz döneminde küresel iş birliğinin ve problemleri aynı masa etrafında tartışmanın değerinin çok büyük olduğunu gördüklerini söyledi. 

Babacan, Türkiye’nin G-20 dönem başkanlığıyla ilgili değerlendirmelerde bulunarak, kendileri döneminde neye önem vereceklerine baktıklarında, özellikle KOBİ’lerin ve girişimcilerin ülkeler için çok önemli olduğunu düşündüklerinin belirtti. Babacan, Türkiye dönem başkanlığında KOBİ’lerle ilgili özel bir gündem maddesi oluşturmanın ve her bir G20 tartışma ortamında ayrı bir KOBİ perspektifi ortaya koymanın önemini vurgulamak istediğini bildirdi. Şu anda KOBİ’lerin istihdamdaki payının büyük olduğunu anımsatan Babacan, "Eğer büyüme yenilikle olacaksa, araştırma ve geliştirmekle olacaksa, katma değerli daha yüksek teknoloji ile sağlanacaksa, bu KOBİ’ler ve genç girişimciler ile olacak" dedi.

"KAMU BORCU BİR PROBLEM ALANI OLMAKTAN TAMAMEN ÇIKTI"
Babacan, konuşmasında girişimciliğin önemine vurgu yaparak, Türkiye’de girişimcilikle ilgili hazır olan mayayı daha bilinçli bir şekilde, nasıl sonuç alıcı bir şekle döndüreceklerinin kendileri için önemli olduğunu belirtti. Babacan, 2002 yılında Türkiye ekonomisinin büyüklüğünün 230 milyar dolar olduğunu, ancak geçen yıl 820 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaştığını hatırlatarak, Türkiye’nin temel göstergelerinin 2002’den bugüne kadar geçen süre zamandaki gelişimi hakkında bilgi verdi. Babacan, Türkiye’nin bu hızla büyüme trendini devam ettirmesi halinde 2023 yılında yüksek gelirli ülkeler grubuna girebileceğini kaydetti. "Hareketin olduğu yerde bereket vardır derler" diyen Babacan, her krizin beraberinde fırsatları da getirdiğini dile getirdi. Türkiye’nin bazı temel makro ekonomik sorunlarına çözümler ürettikleri bilgisini veren Babacan, şunları kaydetti: "2002’de en önemli problemlerden bir tanesi kamu borcu idi. Milli gelirimizin yüzde 74’üne çıkmış bir kamu borcu. Bu yıl sonu yüzde 33,1 ile kapatıyoruz, milli gelirin yüzde 33,1’i. Yüzde 33 demek ABD’nin 3’te biri demek, AB ortalamasının da 3’te biri demek. Türkiye için artık kamu borcu bir problem alanı olmaktan tamamen çıktı."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz