MB Yasası'nda değişiklik sinyali!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Merkez Bankası Yasası'nın değiştirilebileceği yönünde bir sinyal verdi. İşte Zeybekci'nin o açıklaması...

20.01.2015 11:01:290
Paylaş Tweet Paylaş
MB Yasası'nda değişiklik sinyali!
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Merkez Bankası (MB) Yasası'nın değiştirilebileceği sinyalini verdi.  

Viyana'da düzenlenen fikir sofrası toplantılarında konuşan Zeybekci "Yasayı değiştirmeyi düşünüyor musunuz" şeklindeki soru üzerine şunları söyledi: "Evet. MB'ye fiyat istikrarının yanında büyümeyi, üretimi, ihracatı destekleme görevi verilmeli. Olması gereken faizde cesur davranıp öne geçmemiz. Cumhurbaşkanı'nın tepkilerini haklı buluyorum. Hiçbir merkez bankası siyaseten hesap verme yükümlülüğü olan makama bu kadar direnmemeliydi. Bunun negatif sorumluluğu bize ait. Erdem Başçı kötü bir adam mı çıktı, hayır onu seviyorum konuşuyoruz da niye yapmıyor? Konu dönüp dolaşıp MB Yasası'na geliyor. MB'nin özerkliği mi, bağımsızlığı mı derseniz bağımsızlığı. Üzerimize düşeni söylüyoruz ama MB'yi de yıpratmamak lazım."  

2014'TEN ALINACAK 10 DERS! TIKLAYIN!

MB İNDİRMİYORUM TAVRINDAYSA...  
Zeybekci, "MB siyasi baskı var deyip faizi indirmezse ne olur" sorusuna "Bir şey olmaz. Eğer indireceği varsa, siyasi baskı var diye daha da indirmiyorum tavrındaysa o zaman hakemi değiştirmek lazım. Ama öyle olduğunu düşünmüyorum" diye yanıt verdi.   Zeybekci şöyle devam etti: "Faiz mi enflasyonu, enflasyon mu faizi tetikler bunların ikisi de doğru ama şu anda faiz enflasyon yaratır hale geldi, maliyet enflasyonu yaşamaya başladık. Faizde öne geçmemi lazım, faizi sürükleyici hale getirmemiz lazım. Kur tehlikesi yok. Kura müdahale etmemek lazım."  


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz