"Mehmet Şimşek'ten enflasyon açıklaması!"

Maliye Bakanı Şimşek "Mart ayı enflasyonu çok kötü olmasa da istediğimiz trende oturmadı" dedi.

3 NİSAN, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Mehmet Şimşek'ten enflasyon açıklaması!
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, mart ayı enflasyonuyla ilgili "Enflasyon çok kötü olmasa da istediğimiz trende oturmadı" dedi. Gıda fiyatlarının hala çok yüksek seyrettiğine dikkat çeken Şimşek, enflasyonun yarısının gıdadan kaynaklandığını belirtti.  

ENFLASYON 3 AYIN ZİRVESİNDE! TIKLAYIN!

BEKLENEN DÜŞÜŞ NEDEN OLMADI?

NTV/CNBC-e ortak yayınında soruları yanıtlayan Şimşek "Doların değer kazancı ve gıda fiyatlarındaki yüksek seyir nedeniyle enflasyonda beklenen düşüş olmadı. Gıda fiyatları ciddi katılık arz ediyor. Baz etkisi ve petrol fiyatlarının düşük kalması nedeniyle önümüzdeki dönemde enflasyonun düşme ihtimali var" dedi.  

'MİKRO REFORM LAZIM'
Maliye Bakanı Şimşek "Para politikasının kredibilitesi önemli ama bir o kadar da verimlilik önemli bunun için de mikro reform lazım" dedi.  Çekirdek enflasyondaki iyileşmenin devam ettiğine dikkat çeken Şimşek, "Çekirdek enflasyon çok kritik, buradaki iyileşme devam ediyor ve bu önemli beklentiler iyi yönetilir, politika kredibilitesi güçlendirilirse faiz açısından şartlara bakılabilir" şeklinde konuştu.

ENFLASYON TAHMİNİ HANGİ ŞARTTA TUTARDI?
Büyüme rakamlarına değinen Şimşek, tarımdaki küçülme olmasaydı yüzde 3,3'lük tahminin tutacağını belirterek yüzde 2,9'luk büyümeyi de çok kötü bir büyüme oranı olarak değerlendirmediklerini söyledi.  

Jeopolitik risklerin büyümeyi olumsuz etkilediğini belirten Şimşek, "Jeopolitik riskler dikkate alınmadan yapılan analizler dikkate alınmamalı" dedi.  İhracat rakamları hakkında da bilgi veren Şimşek, "İhracatta parite etkisiyle düşüş var ama hacim olarak düşüş yok" dedi. İran ile müzakerelerden uzlaşma çıkması üzerine ise Şimşek, "İran ile ilgili gelişme hem petrol fiyatı açısından hem de bizim ihracatımızı artırmamız açısından önemli" dedi.  

BU YIL BÜYÜME NASIL GELİR
Maliye Bakanı, 2015'in ilk yarısında büyümenin zayıf başlayacağını, sonrasında toparlanacağını belirterek şöyle devam etti: "Seçim sonrası ertelenen yatırım ve tüketim talebinin devreye gireceğini düşünüyorum, Avrupa'daki toparlanma da önemli olacak, finansal piyasa koşulları da daha iyi. Büyümede bu yıl öngördüğümüz yüzde 4 rahatlıkla yakalanır" Şimşek dün açıklanan istihdam ve teşvik paketi hakkında da konuştu. Şimşek, paketle ilgili eleştiriler üzerine "Yüksek teknoloji üretecek firmalara nereye yatırım yaparsa yapsın Tunceli'deki teşviği vereceğiz dedik. Yüksek teknoloji üretimi batıda yoğunlaşmak istiyorsa önünü açmak lazım. Ben şahsen programın daha detaylı incelenmesi ve hakkının verilmesi gerektiğini düşünüyorum." dedi.  

Şimşek, paketin bütçe degelerine yansımasının yüzde 0,2 oranında olacağını da sözlerine ekledi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz