"Merkez 1.1 milyar liralık döviz sattı!"

Merkez Bankası, 1-18 Şubat tarihlerinde toplam 1.1 milyar dolarlık döviz satışı yaptığını açıkladı

25 ŞUBAT, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Merkez 1.1 milyar liralık döviz sattı!
Merkez Bankası ekonomistlere sunum yaptı. Merkez, 1-18 Şubat döneminde kamu enerji şirketlerine yapılan da dâhil toplam döviz satışının 1.13 milyar dolar olduğunu söyledi.

DEVLETE DAVA AÇTILAR! TIKLAYIN!

TEMKİNLİ DURUŞ SÜRECEK
Sunumda, “Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümündeki iyileşmenin hızına bağlı olacak. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki temkinli duruş sürdürülecek” denildi.

Merkez, “Dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyri cari dengedeki iyileşmeyi desteklemektedir. Dış talep zayıf seyrini korurken iç talep büyümeye ılımlı düzeyde katkı vermektedir. Uygulanan temkinli para ve maliye politikaları ile alınan makroihtiyati önlemler enflasyonu, özellikle enerji ve gıda dışı (çekirdek) enflasyon göstergelerini ve enflasyon beklentilerini olumlu yönde etkilemektedir” dedi.

EMTİADAKİ DÜŞÜŞ ENFLASYONU DESTEKLİYOR
Sunumda ek olarak, "Gıda ve enerji fiyatlarındaki artan oynaklığı da dikkate alan Kurul, faiz oranlarındaki indirimin ölçülü tutulmasını uygun görmüştür. 2015 yılında da cari açıkta belirgin bir ek iyileşme olması beklenmektedir. Emtia fiyatlarındaki düşük seviyeler enflasyondaki düşüş sürecini desteklemeye devam ederken gıda ve enerji fiyatlarında artan oynaklık manşet enflasyonu olumsuz etkileyebilecektir” denildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz