"Merkez Bankası faiz indirdi!"

Merkez Bankası PPK toplantısında politika faizini 25 baz puan düşürürken, faiz koridorunun üst bandında 50, alt bandında 25 baz puan indirim yaptı

25 ŞUBAT, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Merkez Bankası faiz indirdi!
Merkez Bankası'ndan kritik faiz kararı geldi.  MB, politika faizini 25 baz puan indirerek yüzde 7,75'ten yüzde 7,50'ye çekti.

Merkez, faiz koridorunun üst bandını 50 baz puan indirerek yüzde 11,25'ten yüzde 10,75'e , alt bandını ise 25 baz puan indirerek yüzde 7,5'tan yüzde 7,25'e çekti. Merkez gecelik borçlanma imkanı faizini yüzde 10,75'ten yüzde 10,25'e indirdi.  

RUSYA'YA DARBE ÜSTÜNE DARBE! TIKLAYIN!

İKİ YIL SONRA BÜTÜN FAİZLERİ DÜŞÜRDÜ
Merkez Bankası 17 Mayıs 2013'teki toplantısından bu yana ilk kez politika faizi ve faiz koridorunda aynı anda indirime gitti. Banka 17 Mayıs'ta politika faizini yüzde 5'ten yüzde 4,50'ye, koridoru da yüzde 4-7'den yüzde 3,50-6,50 düzeyine çekti.

'ÇEKİRDEK ENFLASYONDA DÜŞÜŞ DEVAM EDECEK' 
Merkez Bankası’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedir. Dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyri cari dengedeki iyileşmeyi desteklemektedir. Dış talep zayıf seyrini korurken iç talep büyümeye ılımlı düzeyde katkı vermektedir. Kurul, açıklanan yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir.

Uygulanan temkinli para ve maliye politikaları ile alınan makro ihtiyati önlemler enflasyonu, özellikle enerji ve gıda dışı (çekirdek) enflasyon göstergelerini ve enflasyon beklentilerini olumlu yönde etkilemektedir. Kurul, çekirdek enflasyondaki düşüşün devam edeceğini öngörmektedir. Bununla birlikte, enflasyondaki düşüşün kalıcı olması için para politikasında temkinli bir yaklaşım gerekmektedir. Gıda ve enerji fiyatlarındaki artan oynaklığı da dikkate alan Kurul, faiz oranlarındaki indirimin ölçülü tutulmasını uygun görmüştür” denildi.  

PARA POLİTİKASI ENFLASYONA BAĞLI OLACAK
Açıklamanın devamında, “Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümündeki iyileşmenin hızına bağlı olacaktır. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki temkinli duruş sürdürülecektir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır” denildi. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz