'Merkez hesabını verecektir!'

Erdoğan, "Dolardaki hareketi değerlendirmek bana ait olan bir şey değil. Eğer Merkez Bankası bunu yönetemiyorsa hesabını verecektir" dedi.

9 ŞUBAT, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
'Merkez hesabını verecektir!'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Güney Amerika seyahati öncesi faiz indirimi tartışmasıyla ilgili konuştu. Erdoğan, Güney Amerika seyahati öncesinde Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde düzenlediği basın toplantısında, basın mensuplarının sorularını cevapladı.

İŞTE DOLARIN YENİ ZİRVESİ! TIKLAYIN!

'MERKEZ'İN KABİLİYETİ...'

Bir gazetecinin "Merkez Bankası'nın faiz indirimiyle ilgili sizin sıkça eleştirileriniz var. Merkez Bankası da buna bir direnç gösteriyor ancak doların da hızlı bir yükselişi var. Piyasayı nasıl görüyorsunuz, süreç daha ne kadar devam edecek " şeklindeki sorusu üzerine Erdoğan, "Doların alçalması, yükselmesi bu süreci değerlendirmek bana ait olan bir şey değil. Bu şu anda Merkez Bankası'nın kabiliyetidir. Eğer Merkez Bankası bunu yönetemiyorsa hesabını o verecektir. Bize ait olan bir şey değil. Bize ait olan şey nedir  Şu anda ben Cumhurbaşkanlığı makamındayım. Hükümetimiz Başbakan olduğum dönemde bu konuda birçok adımları atmışızdır. İhracata dayalı bir ekonominin bizler her zaman savunucusu olduk. Hamdolsun ihracatımızı 36 milyar dolardan 158 milyar dolara kadar çıkardık" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakanlığı döneminde "Kriz teğet geçecek" dediğinde kendisine yönelik eleştiriler olduğunu hatırlatarak, "Ekonomi dünyada çok ters gittiği dönemlerde, biliyorsunuz işte 'bizi teğet geçecek' dediğim zaman da dalga geçen birçok kesim vardı. O zaman da Merkez Bankası çok farklı şekilde yalpalamalar yapıyordu ve teğet geçti. Gücümüze inanıyorduk. Şu anda da yine aynı şekilde Merkez Bankası'nın yaklaşımı doğru değildir. Yani Keynes ile Smith'i vurdurmak suretiyle bir yere varamazlar. Keynes mi Smith mi  Oradan hangisini beğenir alırsan, onun neticesini de zaten ayrıca görürsün" diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz