Merkez'den yeni adım!

23 OCAK, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Merkez'den yeni adım!
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı yeni bir adım atmaya hazırlandıklarını söyledi.

MERKEZ'İN BAĞIMSIZLIK SORUNU YOK! TIKLAYIN!

BUGÜN AÇIKLANACAK

Başçı, "Dünkü Avrupa Merkez Bankası kararından sonra euro bazında mevduat faizlerinin daha da düşmesini sağlayacak teknik bir adım planlıyoruz, bugün onu da açıklamayı düşünüyoruz" dedi.

Başçı, ihracatçılara düşük maliyetle finansman sağladıkları reeskont kredilerinin kapsamını genişlettiklerini dile getirerek, "Turizm ve sağlık turizmi gibi bazı döviz kazandırıcı hizmetleri de finansman kapsamına alıyoruz. Eximbank dışında bankalarımızın ve faktoring şirketlerimizin de bu kredilere daha fazla aracılık etmelerine imkan sağlayacak düzenlemeler yapıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Başçı ayrıca, 2015 yılında Türkiye için güçlü ve dengeli bir büyüme döneminin başlangıç yılı olacak nitelikte gelişmeler olduğunu belirterek, "(Önümüzdeki dönemde) hem enflasyonun hem reel faizlerin düşmeye devam etmesi kuvvetle muhtemel" dedi. Başçı TL faizlerinin gelecekte izleyeceği muhtemel seyirle ilgili detayları, önümüzdeki hafta Salı günü yapılacak enflasyon raporu basın toplantısında paylaşacaklarını ekledi. 

REUTERS

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz