Moody's'den Rusya'ya darbe üstüne darbe!

Moody's, Rusya'da 7 finansal kuruluşunun kredi notunu bir kademe düşürdüğünü duyurdu. İşte kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklama...

25 ŞUBAT, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Moody's'den Rusya'ya darbe üstüne darbe!
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Rusya'nın önde gelen 7 finansal kuruluşunun kredi notunu bir kademe düşürdüğünü duyurdu.

HER BİRİ BİRER BASAMAK DÜŞTÜ

Moody's'ten yapılan açıklamada Sberbank VTB JSC, Gazprombank, Rus Tarım Bankası, Konut ve Mortgage Kredileri Ajansı (AHML), Vnesheconombank ve Alfa-Bank'ın kredi notlarının aşağı yönlü revize edildiği bildirildi. Kuruluşların tamamının notunun birer basamak azaltıldığı kaydedildi.

1 DOLAR KAÇ LİRA OLDU? TIKLAYIN!

Moody's not düşürme kararına gerekçe olarak, Rusya'nın kredi notunu geçen hafta "Baa3"den "Ba1"e düşürerek not görünümünü "negatif"te bırakma kararını gösterdi. Açıklamada ayrıca Rusya'nın kredi profilinin zayıfladığı belirtilerek, bu durumun finansal kuruluşların devletten alabilecekleri sistematik desteğin azalmasına yol açabileceği bildirildi. 

Moody's 20 Şubat'ta Rusya'nın kredi notunu düşürmesine gerekçe olarak Ukrayna'da devam eden krizin yanı sıra petrol fiyatlarındaki düşüş ve rubledeki değer kaybının ülkedeki ekonomik ve finansal istikrara yönelik olumsuz etkilerini gösterirken, ülkenin döviz kurunda yaşanan erozyon, düşük seyreden petrol fiyatları ve yüksek enflasyon gelirlerinin "tüketici güvenini ve iş dünyasını olumsuz etkileyecek" öngörüsüne yer verilmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz