Paranın patronu kararını verdi!

Dolar resmen çakıldı

27.08.2014 14:52:420
Paylaş Tweet Paylaş
Paranın patronu kararını verdi!
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) politika faizine dokunmak yerine faizin üst bandında oynamaya gitti. Üst sınırı yüzde 12 olan ve son üç toplantıda değiştirmediği limiti 75 baz puanlık indirimle yüzde 11.25’e çeken Merkez Bankası açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranını da yüzde 11.5’ten yüzde 10.75’e indirdi. Merkez Bankası borçlanma faiz oranı ise yüzde 7.5 düzeyinde sabit tutuldu.

PPK açıklamasında sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızlarının makul düzeylerde seyrettiği belirtilerek “Bu gelişmelerle uyumlu olarak yurt içi özel kesim nihai talebi ılımlı bir eğilim sergilemektedir. Geçtiğimiz yılın ortalarından itibaren gerçekleşen birikimli döviz kuru gelişmelerinin yıllık enflasyon üzerindeki olumsuz yansımaları kademeli olarak azalmaktadır. Öte yandan, gıda fiyatlarındaki yüksek seyir enflasyon görünümündeki iyileşmeyi geciktirmektedir. Kurul, bu çerçevede kuraklığın ve jeopolitik risklerin enflasyon görünümü üzerindeki etkilerini de ele almıştır. Bu değerlendirmeler doğrultusunda Kurul, kısa vadeli faizlerdeki mevcut duruşun daha simetrik bir faiz koridoru içinde sürdürülmesine karar vermiştir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir” denildi.

İŞTE DOLARIN TEPKİSİ
Karar öncesinde 2.1640 TL seviyesinde olan Dolar/TL saat 14'te açıklanan kararın hemen ardından 2.1550 TL'y kadar geriledi.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz