'Sadece Merkez'i dikkate alın!'

Başbakan Yardımcısı Babacan, kurla ilgili olarak sadece Merkez Bankası'nın dikkate alınması gerektiğini söyledi

13 MART, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
'Sadece Merkez'i dikkate alın!'
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, kurla ilgili olarak sadece Merkez Bankası'nın dikkate alınması gerektiğini söyledi. 

'KURLA İLGİLİ SADECE MERKEZ KONUŞABİLİR'
Babacan, "Kur konusunda açıklamanın Merkez Bankası'ndan yapılması gerekiyor. Merkez Bankası'nın da, hükümetin de resmi kur hedefi yok. Bizim enflasyon hedefimiz var. Bu yıl ulaşılabilir değil ama yüzde 5 enflasyona petrol fiyatları böyle devam ederse gelecek yıl ulaşabileceğimizi düşünüyoruz. Kurun hala enflasyona yüzde 15 gibi geçişkenliği var. Kur yüzde 10 değer kazandığında, enflasyon 1,5 puan artıyor. Enflasyon hedefini tutturabilmek açısından Merkez Bankası'nın kurla ilgili yorumları olabilir. Sadece Merkez Bankası kurla ilgili konuşabilir. Başka kimsenin kurla ilgili konuşma yetkisi yok. Sadece Merkez Bankası'nın kurla ilgili söylediklerine bakın. Merkez Bankası'ndan başka kimseyi kurla ilgili dikkate almamak lazım. Kur konusunda başka kimseyi dikkate almamak lazım çünkü yanıltır" dedi.

CNBC-e'nin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı, "Merkez Bankası gibi kuvvetli bir analiz yeteneği başka hiçbir kurumda yok. Çoğu kurumda böyle bir altyapı yok. Başka yerlerden gelen yorumlar oluyor. Olabilir ama bunlar şahsi görüşlerdir. Saygı duyarız" diye devam etti.

ALİ BABACAN: TOTO OYNAYANLAR VAR! TIKLAYIN!

TAHMİNLERİN GÖZDEN GEÇİRİLMESİ GEREKİR
Babacan, "Kurun burada ne kadar kalacağı önemli, sepet buralarda kalırsa, Merkez Bankası'nın enflasyon tahminlerini gözden geçirmesi gerekir. Kurda geri dönüş olursa, TCMB'nin son enflasyon raporundaki tahminleri geçerli olabilir" dedi.  BELİRSİZLİK ARTARSA SERMAYE ÜRKEBİLİR Babacan, sermaye akışına yönelik de konuştu ve şöyle dedi: "Risk primlerini makul seviyelerde tutarsak, dış finansmanda sıkıntı yaşanmaz. Belirsizlik artarsa, sermaye ürkebilir." CARİ AÇIK YÜZDE 4'TE KALIR  Cari açıkla ilgili de konuşan Babacan, "Petrol burada kalırsa, cari açığın GSYH'ye oranı bu yıl yüzde 4'te kalır" dedi. Başbakan Yardımcısı, Euro'daki değer kaybının ihracat gelirinde düşüş getirdiğini de belirtti.

HEDEF RİSKE GİREBİLİR  
Babacan, büyümenin ihracatla yakından ilişkili olduğunu söyledi ve şöyle dedi: "Bu yıl yüzde 4 büyüme öngörüyorduk. Avrupa'da zayıf tablo sürerse, hedef riske girebilir. Avrupa iç pazarı iyi giderse, büyümemiz iyi olur."

YENİ TEDBİRLER ALINACAK
Mali disiplini bozmayacak tedbirler alacaklarını kaydeden Babacan, "Mali disiplini bozmayacak, sürdürülebilir, yapısal olarak büyümeye destek verecek tedbirler alacağız. Bu tedbirleri Başbakan Davutoğlu, yapacağı basın toplantısıyla duyuracak. Tedbirler oldukça geniş bir alanı kapsayacak" diye konuştu.  NOT DEĞERLENDİRMESİ OLUMLU OLMALI Babacan, Türkiye'nin kredi değerlendirmesine yönelik de konuştu ve şöyle dedi: "Cari açık düşerken Türkiye'nin kredi notunun olumsuz değerlendirilmesini kabul etmemiz mümkün değil. Bir değerlendirme olacaksa, bu ancak olumlu yönde olmalı, ekonomik açıdan bir yıl önceye göre çok daha iyi bir noktadayız."

YATIRIM CAZİBESİ NEREDE ARTTI?
Çözüm sürecine yönelik de konuşan Babacan, sürecin Güneydoğu'da yatırım cazibesini artırdığını söyledi ve Avrupa Kalkınma Bankası'nın Gaziantep'te şube açtığını belirtti.

BDDK VE BORSA İSTANBUL ATAMALARI
Hem BDDK hem de Borsa İstanbul'un vekil yöneticiler tarafından yönetilmesine yönelik de konuşan Babacan, şu anda herhangi bir boşluk olmadığını, vekil yöneticilerin asıl yöneticilerle aynı olduğunu belirtti.

Babacan, Avrupa Merkez Bankası'nın aldığı parasal genişleme paketine yönelik de konuştu. Babacan, "Tek başına para basmak yeterli değildir. Para basarak hiçbir ekonomi kurtulamaz. Para basmaktan daha kolay bir şey yok. Banknotların yedi sentlik bir maliyeti var. Para basmak artık o da değil, elektronik ortamda, tek tuşla. Parasal genişleme diğer önlemlerle birleştirilmezse hiçbir işe yaramaz. Avrupa Merkez Bankası tek başına ne yapsın. Avrupa'da bazı ülkelerde böyle bir gelenek var: İşler iyi gittiğinde biz yaptık, işler kötü gittiğinde Avrupa Merkez Bankası" diye devam etti.

HER TÜRLÜ SENARYOYA HAZIR OLUN
Babacan, dolarla ilgili de konuştu. Başbakan Yardımcısı, "Doların dünya çapında değer kazanması yeni bir gerçek. Dolardaki küresel yükseliş ne kadar devam eder, bu belli değil" dedi. Babacan, "Kendi özel sektörümüz için her zamanki tavsiyemiz, her türlü senaryoya hazır olmak. Bütçe için, hazine için, bankalar için biz devlet olarak stres testleri yapıyoruz. Klasik bir şekilde, tek bir tahminle çalışmak yerine, çoklu tahminlerle çalışıp, bunların üzerinden devam etmek daha faydalı" diye devam etti. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz