Sanayi üretiminde artış

Sanayi üretimi, imalat sanayideki yüksek artışların etkisiyle Nisan'da aylık bazda %2.3 ve yıllık bazda %6,7 arttı.

8.06.2017 12:55:220
Paylaş Tweet Paylaş
Sanayi üretiminde artış
Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2017 yılı Nisan ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 1.8, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2.6 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0.4 arttı.

TÜİK verilerine göre, sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 6.7 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörlerinde, Nisan ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1.3, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 7.3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 4.8 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi grupları arasında, 2017 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 12.2 ile sermaye malında gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2017 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 140.7 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 19.5 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı ve yüzde 6.9 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı izledi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, Nisan ayında bir önceki aya göre en fazla azalış yüzde 6.0 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti. Bu azalışı, yüzde 5.9 ile içeceklerin imalatı ve yüzde 4.2 ile fabrikasyon metal ürünleri imalatı izledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz