Şimşek'ten bütçe açığı açıklaması!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek 2014 yılında 22,7 milyar TL bütçe açığı verildiğini açıkladı.

15.01.2015 12:34:020
Paylaş Tweet Paylaş
Şimşek'ten bütçe açığı açıklaması!
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2014 yılı bütçe gerçekleşmelerini basın toplantısıyla açıkladı. Geçen yıl bütçe açığının 22,7 milyar TL olduğunu belirten Şimşek, 55,7 milyar TL yatırım gerçekleştirdiklerine dikkat çekti. Şimşek 2014 özelleştirme gelirini ise 7,8 milyar TL olarak açıkladı.

SAMSUNG'UN SON BOMBASI NE? TIKLAYIN!

AÇIK GSYH'NİN YÜZDE 1,3'Ü
 
Maliye Bakanı Şimşek, Gelir Vergisi Tasarısı'nın seçim öncesi çıkmasının zor olduğunu ifade etti. Merkezi yönetim bütçe açığı/GSYH'nın geçen yıl muhtemelen yüzde 1,3'e düştüğünü belirten Şimşek, brüt kamu borç stoku/GSYH'nın da yüzde 33 civarına indiğini söyledi.

BÜTÇE DİSİPLİNİNE DEVAM

Bakan Şimşek, "Seçim ekonomisi uygulamayacağız ve bütçe disiplinini devam ettireceğiz" dedi. Maliye Bakanlığı da 2014 Aralık ayında bütçe açığının 11,3 milyar TL; faiz dışı açığın 9,9 milyar TL; geçen yılın tamamında faiz dışı fazlanın 27,2 milyar TL olduğunu açıkladı.

Şimşek, 2015 yılı için aşağı yönlü risklerin bulunduğunu belirterek şunları söyledi: "Euro Bölgesi'nde deflasyon riski düşük riskler değildir. Büyüme yavaşlıyor. Faiz artışı kadar doların değer kazanması da bir risktir. Dolarda ciddi değer kazanma söz konusu olursa bir yıl sonra ABD ekonomisini yavaşlatma riski olabilir." Şimşek, seçimlerden sonra özel sektör yatırımları ve iç talebin toparlanacağına işaret etti.

BU YIL YÜZDE 4 BÜYÜRÜZ
Maliye Bakanı, Türkiye ekonomisinin 2014'te muhtemelen yüzde 3 civarında büyüdüğünü belirterek gelişmekte olan ülke ekonomilerinin üzerinde büyüme kaydettiğini ifade etti. Şimşek, "Bu yıl büyüme beklentilerimiz daha olumlu çünkü küresel ekonomide toparlanma öngörülüyor. AB toparlanırsa bu da olumlu yansır ve geçen yılki kuraklığın bu yıl tekrarlanma olasılığı düşük. Bu sene rahat şekilde yüzde 4 civarında büyüme olacağını tahmin ediyoruz" dedi.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz