"'Son 45 yılın en düşük enflasyonu'"

Merkez Bankası Başkanı Başçı, "Ocak enflasyonu 1 puandan fazla düşerse ve çekirdek iyi giderse 24 Şubat'ta yapacağımızı 4 Şubat'ta dahi bu parametreleri değerlendirebiliriz" dedi

27 OCAK, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
'Son 45 yılın en düşük enflasyonu'
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, yılın ilk enflasyon raporunu açıkladı. Başçı, "Para politikasında temkinli yaklaşımın olumlu sonuçlarını almaya başladık. Enflasyondaki düşüş eğilimi bu aydan itibaren hız kazanacak. Faiz indirim sürecini Ocak ayından itibaren başlattık. Bu yıl sonunda son 45 yılın en düşük enflasyonunu görmek mümkün" dedi.

Merkez Bankası Başkanı, "Petroldeki düşüş, enflasyon ve dış denge de ekonomiyi olumlu etkileyecek. Dış talepteki zayıflama eğilimi ile büyüme ılımlı seyrediyor" diye devam etti. FAİZ

BAŞKAN BAŞÇI KONUŞTU FAİZ DÜŞTÜ! TIKLAYIN!

İNDİRİMİ AÇIKLAMASI
Başçı, "Faiz indiriminde enflasyonu görerek ilerlememiz gerekiyor" dedi.

4 ŞUBAT AÇIKLAMASI  
Başçı, "Ocak enflasyonu 1 puandan fazla düşerse ve çekirdek iyi giderse 24 Şubat'ta yapacağımızı 4 Şubat'ta dahi bu parametreleri değerlendirebiliriz, böyle bir esnekliğimizde var biliyorsunuz, ama bunu istikrarı bozmadan yapabiliriz" dedi.

YIL SONU TAHMİNİ
5,5 Başçı, "Enflasyonun yüzde 70 olasılıkla 2015 sonunda yüzde 4,1-6,9 aralığında, orta noktası yüzde 5,5 olacağı tahmin ediliyor" dedi. Başçı, "Petrol fiyatlarının ortalama varsayımını aşağıda güncelledik. 2015 yıl sonu enflasyon tahmininde 0,6 puan aşağı yönlü güncelleme yaptık. Yıl sonu gıda enflasyonu tahminimiz yüzde 9" diye devam etti.

YÜZDE 5'E YAKLAŞACAK
Başçı, yılın ilk çeyreğinde TÜFE'de belirgin bir iyileşmenin olacağını da belirtti ve "Gerileyen petrol fiyatları, 2015'te birikimli kur etkisinin azalması, gıda fiyatlarının etkisiyle enflasyonda kayda değer gerileme bekliyoruz. Yıl ortasında yüzde 5 hedefine uyumlu seviyelere yaklaşacak. Çekirdek enflasyon eğilimleri düşmeye devam ediyor" dedi. Başçı, "İç talepte yaşanacak kademeli artışla büyümede ılımlı artış bekliyoruz" diye devam etti. Başçı, "Enflasyon görünümünün iyileşmesi bizim için çekirdek enflasyonun kalıcı olarak yüzde 5'in altında olması demek" dedi. MB Başkanı, "Bu olana kadar kısa ve uzun vadeli faizleri birbirine yakın tutmakta fayda var" diye devam etti.

REFORMLAR İÇİN NE DEDİ?
Başçı, "Reformlar hayata geçerse, Türkiye'nin büyüme hızı 2015'ten itibaren kademeli ve kalıcı olarak artabilir" dedi.

2016 BEKLENTİSİ NASIL?
MB Başkanı, "Enflasyonun yüzde 70 olasılıkla 2016 sonunda yüzde 3,2-6,8 aralığında, orta noktası yüzde 5 olacağı öngörülüyor" şeklinde konuştu. Başçı, "Enflasyonun orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağı öngörülmekte" dedi. Başçı, "Enflasyonun 2015 yılındaki seyrini baz etkisi belirleyecek, Ağustos'a kadar bu etki düşürücü yönde gelir kanalında hafif artırıcı yönde olacak" şeklinde konuştu.

ENFLASYON BASKILARI SINIRLANACAK
Başçı, "Kredilerde mevcut eğilimlerin önümüzdeki dönemde devamını öngörüyoruz. Bu da orta vadeli enflasyon baskılarını sınırlayacak, cari dengedeki düzelmeyi canlandıracak" dedi.

FED İÇİN NE DEDİ?
Başçı, "Fed'den beklenen geç sıkılaştırma yapma olasılığı artıyor. Biz her iki durumu da hazırız" dedi. Başçı, Euro'daki değer kaybı ve ihracata etkisiyle ilgili de konuştu.

'ESNEKLİĞİMİZ VAR' AÇIKLAMASI

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, enflasyon raporunun ardından kritik bir açıklama yaptı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başçı, "Ocak enflasyonu 1 puandan fazla düşerse ve çekirdek iyi giderse 24 Şubat'ta yapacağımızı 4 Şubat'ta dahi bu parametreleri değerlendirebiliriz, böyle bir esnekliğimizde var biliyorsunuz, ama bunu istikrarı bozmadan yapabiliriz" dedi. Enflasyon yüzde 8,17 düzeyinde bulunuyor. Ocak ayı enflasyonu 3 Şubat'ta açıklanacak. MB Başkanı, "Faiz indiriminde enflasyonu görerek ilerlememiz gerekiyor" ifadesini kullandı.

24 ŞUBAT'I BEKLEMEDEN... 

Merkez Bankası Başkanı Başçı, "Ocak enflasyonu 1 puandan fazla düşerse ve çekirdek iyi giderse 24 Şubat'ta yapacağımızı 4 Şubat'ta dahi bu parametreleri değerlendirebiliriz" dedi. Başçı şöyle devam etti: "Ocak enflasyonu 1 puandan fazla düşerse 24 Şubat'ı beklemeden faiz değerlendirilir."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz