"Türkiye için müthiş tahmin!"

Kanadalı petrol milyarderi Murray Edwards, ham petrol fiyatlarıyla ilgili öyle bir tahmin yaptı ki... İşte detaylar...

3 ARALIK, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Türkiye için müthiş tahmin!

Kanadalı petrol milyarderi Murray Edwards, ham petrolün varil fiyatında kısa zamanda 30 doların görülebileceğini belirtti. Petrolle ilgili değer kaybı senaryoları devam ediyor. Bu kez petrol milyarderi Kanadalı işadamı Murray Edwards’tan açıklama geldi. Kanadalı dev şirket Canadian Natural Resource’un Yönetim Kurulu Başkanı olan Edwards, “Petrolde 30-40 dolar arasını görebiliriz. 2008 yılına geri döndüğümüzde, kısa bir süre içinde petrolün varil fiyatının 35 dolar seviyesine gerilediğini görmüştük” dedi.

BABACAN NE DEMİŞTİ?

Edwards, bu düşüşün ardından fiyatların o bantta uzun süre kalmasını beklemediğini de sözlerine ekledi. Milyarder işadamı şöyle devam etti: “Sorulması gereken asıl soru petrolün varil fiyatının nerede sabitleneceği. Bir süre için varil fiyatında 70-75 dolar bandı fena bir yer olmayabilir. Talep artışı ve arz dengesi sağlandıkça daha da artış görülecektir fiyatlarda.” Petrolde, ABD ham petrolünün varil fiyatı 64 dolar, Brent petrolün varil fiyatı 68 dolardan işlem görüyor.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, petrolde 10 dolarlık düşüşün Türkiye’nin cari açığını 4.4 milyar dolar azalttığına dikkat çekmişti.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz