"Türkiye'nin gücü artıyor!"

IMF İcra Direktörü Çanakcı, "Türkiye, İcra Direktörleri Kurulu'nda doğrudan temsil edilmesiyle birlikte gelişmelere çok daha aktif bir şekilde yön verebilecek" dedi.

14 KASIM, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Türkiye'nin gücü artıyor!
Uluslararası Para Fonu (IMF) İcra Direktörlüğü görevini kısa süre önce devralan İbrahim Çanakcı, bu pozisyonunun Türkiye'nin uluslararası arenadaki görünürlüğü açısından önemli bir kazanım olduğunu vurgulayarak, "Türkiye, İcra Direktörleri Kurulu'nda doğrudan temsil edilmesiyle birlikte küresel ekonomideki gelişmeleri çok daha yakından takip ederek, bu gelişmelere çok daha aktif bir şekilde yön verebilecek" dedi.

KATKILAR ETKİN BİR ŞEKİLDE KOORDİNE EDİLECEK

Müsteşarlık döneminde G20 kapsamında oluşturulan Uluslararası Finansal Mimari Çalışma Grubu Eşbaşkanlığı görevini de yürüten Çanakcı, şöyle konuştu: "Türkiye, İcra Direktörleri Kurulu'nda doğrudan temsil edilmesiyle birlikte küresel ekonomideki gelişmeleri çok daha yakından takip ederek, bu gelişmelere çok daha aktif bir şekilde yön verebilecek daha etken bir konuma sahip oldu. Ayrıca, görevimin Türkiye'nin G20 Dönem Başkanlığıyla aynı dönemde başlamış olmasının da önemli bir avantaj olduğunu düşünüyorum. Bu sayede, Türkiye'nin G20 bünyesinde yapacağı çalışmalara IMF'nin sunacağı katkıları daha etkin bir şekilde koordine etme imkanı bulmuş olacağız." Hazine Müsteşarlığı döneminde IMF'nin kaynaklarının güçlendirilmesi ve borç verme enstrümanlarının iyileştirilmesi, ikili ve çok taraflı gözetim fonksiyonlarının geliştirilmesi gibi çeşitli konularda yaptıkları çalışmaların kendisine yeni görevinde de yardımcı olduğunu anlatan Çanakcı, görevi süresince IMF ve Ankara arasındaki iletişimi de etkin bir şekilde sağlamayı hedeflediklerini, Türkiye'nin IMF'nin 2010 yılında önerilen ancak henüz hayat geçirilemeyen kota ve yönetim reformuna büyük önem verdiğini dile getirdi. ABD'nin kota ve yönetim reformunu onaylamadığına işaret eden Çanakcı, "ABD onayladığında bu reform yürürlüğe girecek ve Türkiye'nin kota payı yüzde 0,61'den yüzde 0,95'e çıkacak. Böylece, Türkiye bu bakımdan IMF'ye üye olan 188 ülke içinde ilk 20 ülke arasında yer alacak" dedi.

KOTA ARTIRILDI

 IMF'deki kotası 2006 ve 2008 yıllarında artırılan Türkiye, şu anda bu açıdan 32. ülke konumunda bulunuyor. Türkiye'nin oy ve temsil gücündeki artışın Türk ekonomisinin son 12 yılda yakaladığı başarıyı yansıttığını ifade eden Çanakcı, "Türkiye, IMF ile olan stand-by anlaşması 2008 yılında başarıyla sonuçlandırdı. Bu tarihten sonra IMF'yle ilişkilerimiz Olağan Madde IV Görüşmeleri ve teknik destek alanlarında devam ediyor. Bu ilişkiler önümüzdeki dönemde de sürecek ve bizim bu noktadaki rolümüz bu alanlardaki çalışmaların Türkiye'nin ihtiyacı olan konulara doğru bir şekilde odaklanmasını sağlamak olacak" diye konuştu. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz