Türkiye'yi sevindiren rakam!

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi şubat ayında düşüş beklentisine karşın yüzde 1 artış gösterdi. İşte detaylar...

9 NİSAN, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Türkiye'yi sevindiren rakam!
Sanayi üretimi şubat ayında beklentileri aştı. Şubat ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi yüzde 1 ile beklentilerin üzerinde arttı.

TAT'IN GÖZÜ BU ŞİRKETLERDE! TIKLAYIN!

SEKTÖRLERDE DURUM NE?
Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2015 yılı şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 0,7 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 3,2 arttı.

GEÇEN AYA GÖRE YÜZDE 1,7 ARTTI
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Şubat'ta bir önceki aya göre yüzde 1,7 arttı.  2015 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 5,8, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde1,7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,3 arttı.

EN YÜKSEK ARTIŞ NEREDE? 
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek artış dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.  Ana sanayi grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2015 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 6,6 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 10,0 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 8,1 ile mobilya imalatı ve yüzde 7,2 ile elektrikli teçhizat imalatı takip etti.

EN BÜYÜK DÜŞÜŞ NEREDE?
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek düşüş diğer ulaşım araçları imalatında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 11,7 ile diğer ulaşım araçları imalatında gerçekleşti.

Bu düşüşü, yüzde 10,0 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı ve yüzde 4,9 ile tütün ürünleri imalatı takip etti. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz