"Yapılandırmada tarihi rekor!"

Maliye Bakanı Şimşek, bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin, "4,5 milyon vatandaşımız başvuruda bulundu ve 42,5 milyar liralık alacak yapılandırıldı" dedi

5 OCAK, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Yapılandırmada tarihi rekor!
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamuoyunda "torba yasa" olarak bilinen İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair 6552 sayılı Kanun'un 11 Eylül'de yürürlüğe girdiğini ve aynı tarih itibarıyla yapılanma taleplerini içeren başvuruların alınmaya başladığını hatırlattı.  

2014'TEN ALINACAK 10 DERS! TIKLAYIN...

BAŞVURULAR KABUL EDİLİYOR

Kesinleşmiş kamu alacaklarının enflasyon oranında güncellenmek suretiyle yeniden yapılandırılması ve taksitle ödenmesine imkan veren Kanuna 3,5 ayı aşan süredir başvuruların kabul edildiğini belirten Şimşek, söz konusu imkanlardan yararlanmak üzere yoğun bir başvuru olduğu ifade etti. 6552 sayılı Kanunun, kesinlikle bir af düzenlemesi olmadığını vurgulayan Şimşek, af niteliğinde olmayan bu yapılandırmada elde edilen sonucun, kesin bir başarı olduğunu kaydetti.

Şimşek, "Rakamlar, 2011'deki yapılandırmayı dahi geçti ki o, büyük ölçüde af niteliğinde bir düzenlemeydi. Vatandaşlarımıza, başvuru için gösterdikleri ilgiye teşekkür ediyorum. Aynı hassasiyeti ödeme noktasında da göstereceklerine inanıyorum" diye konuştu.

TUTAR 42 MİLYAR LİRAYI GEÇTİ
Yapılandırmadaki son rakamları da açıklayan Şimşek, 31 Aralık 2014 itibarıyla sadece vergi dairelerine toplam 4,5 milyon kişinin başvuruda bulunduğunu ve 42,5 milyar liralık alacağın yapılandırıldığını bildirdi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 11 banka ile yapılan anlaşma çerçevesinde yapılandırılan alacakların kredi kartıyla ödenmesi imkanının sağlandığını belirterek, vergi tahsil anlaşması bulunan 26 banka tarafından Kanun kapsamında yapılandırılan tutarların nakden tahsilatının başladığını da kaydetti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz