Yeni para politikasının karnesi

Büyük tartışmalara konu olan yeni para politikası başarılı mı yoksa başarısız mı?

1.02.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni para politikasının karnesi
Merkez Bankası, 2010 yılının sonlarında para politikası uygulamasında değişiklik yapmıştı. Bu değişiklik, daha önce sadece fiyat istikrarına odaklanan para politikasının ek olarak finansal istikrara da odaklanmaya başlaması şeklinde olmuştu. 2011’in başında devreye giren bu “yeni para politikası” uygulamasında, iki yıl geride kaldı. Şimdi, büyük tartışmalara konu olan yeni para politikasının başarısı konusunda bir değerlendirme yapmanın zamanı gibi görünüyor. Bu yazıda, bunu yapmaya çalışacağız. Aşağıda ayrıntılarını vereceğimiz değerlendirme, yeni para politikası uygulamasının 2011’deki ilk yılında açıkça başarısız olduğunu gösteriyor. Buna karşılık, 2012’deki ikinci yılında kısmen de olsa bir başarının var olduğu anlaşılıyor.

Tabloları görmek için görsellere tıklayın.
İSTİKRARIN ÖLÇÜMÜ
Yeni para politikasının başarısını, temel olarak odaklandığı iki amaca ilişkin hedeflere ne ölçüde ulaştığına bakarak ölçüyoruz. Ancak burada, bazı ölçüm sorunlarıyla karşılaşılıyor ve öncelikle bunlardan biraz bahsetmekte fayda var. Esasında yeni para politikasında da varlığını koruyan fiyat istikrarının amacı konusunda bir ölçüm sorunu yok. Fiyat istikrarı, iktisat literatüründe iyi bilinen bir kavram ve ölçüsü olarak da enflasyon kullanılıyor. Dolayısıyla fiyat istikrarı amacına ilişkin olarak, Merkez Bankası ile hükümetin birlikte belirleyip açıkladıkları yıl sonu enflasyon hedeflerine bakıyoruz. İkinci amaç olan finansal istikrar ise oldukça muğlak bir kavram ve nasıl ölçüleceği konusunda genel bir kabul yok. Fakat yeni para politikası uygulamasında, Merkez Bankası’nın finansal istikrar amacını cari açık üzerinde somutlaştırdığını görüyoruz. Merkez Bankası’nın burada Orta Vadeli Program (OVP) ile yıllık programlarda yer alan ve hükümetin belirlediği cari işlemler dengesinin gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYİH) oranını esas aldığı da gözleniyor. Bunun için biz de finansal istikrar amacına ilişkin olarak bunu dikkate alıyoruz.

ÜÇÜNCÜ HEDEF
Merkez Bankası, yeni para politikasında fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçlarına odaklandığını söylese de uygulamada üçüncü bir amaç daha var gibi görünüyor. Para politikasının amaçları içinde açıkça belirtilmiyor ama Merkez Bankası uygulamada ekonomideki büyümeyi de gözetiyor. Burada da yine OVP ile yıllık programlarda yer alan hükümetin hedeflerinin esas alındığı dikkati çekiyor. Bu nedenle yeni para politikasının başarısını değerlendirirken ekonomideki büyümeye de bakacağız. Konjonktür’ün ikinci sayfasında, son iki yıldaki enflasyon, cari işlemler dengesi/GSYİH ve ekonomik büyüme göstergelerinde hedeflerle gerçekleşmeleri karşılaştıran bir tablo var. Esasında cari işlemler dengesi/GSYİH ve ekonomideki büyüme konusunda, 2012 yılı gerçekleşmeleri henüz belli değil. Fakat şu ana kadar yayınlanan verilerden bu iki göstergeye ilişkin olarak sağlıklı tahminler yapma imkanı bulunuyor. İşte bu iki gösterge için değerlendirmelerimiz, bu gerçekleşme tahminlerine dayanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz