Yeni tedbirler geliyor!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci açıkladı

12.09.2014 12:35:290
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni tedbirler geliyor!
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ekonomik gelişmelerle ilgili basın toplantısı düzenledi. Zeybekci, ithalatı azaltıcı önlemler üzerinde çalıştıklarını belirterek, “Önümüzdeki aylarda çok önemli tedbirler aldığımızı göreceksiniz” dedi. Bakan Zeybekci, iç ve dış talebin büyümeye birlikte katkı verdiği modelin kalıcı olması için her türlü tedbiri alacaklarını ifade etti.

BÜYÜMEYE REVİZYON

 Zeybekci, yıl sonu büyüme hedefinin yüzde 4'ten biraz aşağı doğru revize edileceğini söyledi. Zeybekci, ilk yarıda yüzde 3.3 büyüme olduğunu hatırlatarak, “Kalan 6 ayda beklentilerin üzerinde bir performans göstereceğimize inanıyorum. Dördüncü çeyrekteki kredi artış hızındaki artışla birlikte iç talepte bir miktar hareketlenme olabileceğini görüyoruz. 2014'ün üç ve dördüncü çeyreğinde net ihracat büyümeye pozitif katkı vermeye devam edecek” dedi.

IRAK İHRACATINDA TOPARLANMA BAŞLADI

Irak ihracatındaki düşüşün toparlanmaya başladığına dikkat çeken Zeybekci şöyle konuştu: “Irak'taki gelişmelerin ihracata etkisinin 2-2.5 milyar dolar olacağını söylemiştik ancak bunun altında kalacak. Irak'a ihracattaki gerileme bu ayın ilk 11 gününde yüzde 9.6'ya  indi.” Zeybekci, yıl sonunda 45 milyar dolarlık cari açık beklediklerini,  cari açık/GSYH'nin yüzde 5.5 olmasını düşündüklerini kaydetti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz