Yine iyi büyüdük!

Merkez Bankası Başkanı'ndan önemli açıklamalar...

12.09.2014 16:16:230
Paylaş Tweet Paylaş
Yine iyi büyüdük!
Merkez Bankası Başkanı, Kastamonu'da para politikalarıyla ilgili bir konferans verdiuiyi.

İşte Başçı'nın konuşmalarından satırbaşları:  

"Enflasyonda iyileşmeye kadar para politikalarında sıkı duruş sürecek. Gıda fiyatlarının geçici hareketlerinden sonra enflasyon düşecek"

"İhracat odaklı ihracatın çektiği büyüme gözlenmeye başlandı. Türkiye dünya ihracat pazarlarında payını giderek artıyor. Türkiye ithalatı, dünya ithalatı içerindeki seyri yatay." 

"Giderek dış ticaret makası kapanıyor. Zorlu küresel koşullara karşılık Türkiye'nin ihracatı artmaya devam ediyor. Türkiyenin ihracat odaklı büyümeye başlaması 2014'ün iyi haberi. "

"Dünya, yavaş büyüme dönemine girdi. Bizim iddiamız bu dönemde dünyaya daha çok mal satmak."

2. ÇEYREKTEKİ BÜYÜME İYİ SAYILIR


"Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'ya baktığımızda ikinci çeyrekte büyüme hızında bir miktar düşüş gördük."

"Tarımın büyümeye olanı negatif oldu. Tarım hasılasında bir eksi rakam var. En kurak yıllardan birini yaşadığımızdan tarım tarafı eksiye düştü."

"Kuzeyimizdeki jeopololitik olaylar Rusya'ya ihracatı, güneyimizeki olaylar Irak'a olan ihracatı olumsuz etkiledi. Buna karşın büyümeyi yüzde 2 civarında tutmak sevindirici. Son çeyreğe doğru büyümenin artmasını bekliyoruz. Bu koşullarda 2. çeyrek büyümesi iyi sayılabilir." 

"2. çeyrekteki büyümeye net ihracatın katkısı oldu. Irak'a ihracat yüzde 30 azalırken Avrupa Birliği ülkelerine ihracat arttı. İhracatta 2. sırada olan Irak'ın yerini İngiltere'nin aldığını görüyoruz."

"Orta ve uzun vadeli risklere karşı hedge mekanizmalarının kullanılması gerekiyor."

İŞTE İŞSİZLİĞİN AZALMAMASININ NEDENİ

"2009 yılında Türkiye'de istihdam çok hızlı arttı. Bu kadar hızlı istihdama karşın işsizliğin hızlı bir şekilde düşmemesinin nedeni, istihdama genç nüfusun ve kadınların katılımının artması."

"15 yaş ve üzeri nüfusun iş gücüne katılımının yüzde 50'yi geçtiğini görüyoruz. Bu konu sayesinde ücret konusunda enflasyona bir baskı olmuyor."

"Carı açık firmaların doğrudan borçlanmaları, doğrudan yatırımlarla toparlanıyor. Bankaların borçlanma konusunda herhangi bir sıkıntısı bulunmuyor."

"Türkiye'nin tasarruflarını arttırmak bizim için stratejik bir amaç. Cari açığın ilacı, tasarrufların artması diyebiliriz. Cari açıkta dengelenme öngörüldüğü şekilde devam ediyor. Tasarruflar artmadan sorunu kalıcı olarak çözemeyiz. Tasarrufların arttırılması için ek önlemler alınması gerekir. Tasarrufların milli hasılaya oranı yüzde 19'a çıkması halinde cari açık sorunu kalmaz."

"Enflasyounun bir miktar üstü faiz verilmesi gerekiyor ki mevduat artsın."

"Özel şirketler ve hanehalkı borçlanmaları basiretli bir şekilde gerçekletirmeli."

SERT FAİZ İNDİRİMİ KUR ENFLASYONUNA NEDEN OLUR

"Mali disiplin ve MB'nin bağımsızlığı sayesinde enflasyon ciddi oranda azaldı. Enflasyonu yüzde 5'e indirmemiz lazım, bu yönde bir irade var. Enflasyonun düşürüleceğine yönelik inancın zayıfladığı gözleniyor, yeniden güçlendirilmesi gerekiyor. Enflasyonun düşürülmesi uzun vadeli faizlerin düşürülmesine katkı yapacaktır. Burada anahtar, eflasyon beklentilerini aşağı çekmek. Enflasyon beklentilerinin azaldıkça faizlerin düştüğü görülecektir."

"Gıda enflasyonunu çözmemiz bize çok yardımcı olacak. Gıda enflasyonunda hükümet iradesi söz konusu. Biz de görüş bildireceğiz" 

"Merkez Bankası olarak sert kur hareketlerini önlemek üzere biz üzerimize düşeni yaptık. Sert faiz indirimiyle vatandaş ve yatırımcılar elindeki TL'yi dövize çevirecektir böylece TL değer kaybına uğrar. Vatandaşın dövüze yönelmesi kur enflasyonuna olumsuz etki yapar. Enflasyonda kur etkisi azalırken gıda geçişkenliği artıryor. Gıda ve yemek harici Enflasyon yüzde 7.42'nin altına inebilir. Enflasyona karşı aldığımız önlemler yanıt vermeye başladı, gıda hariç düşüş var."

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz