1,8 milyar dolar kredi kullandıracağız

TSKB Genel Müdürü Fevzi Onat, enerji verimliliği projelerine bakışlarını ve bu konuda neler yaptıklarını anlattı.

1.01.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
1,8 milyar dolar kredi kullandıracağız
TSKB, (Türkiye Sınai Kalkınma Bankası) 2003 yılından beri enerji finansmanı yapıyor. Dünya Bankası, Avrupa Yatırım Bankası, Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası, Fransız Kalkınma Ajansı ve Alman Kalkınma Bankası'ndan sağladığı yenilenebilir enerji, enerji verimliliği, çevre ve KOBİ kredileri ile çevre ve yenilenebilir enerji yatırımlarını destekliyor. Yenilenebilir enerji finansmanı alanındaki çalışmalarına 2003 yılında başladıklarını belirten TSKB Genel Müdürü Fevzi Onat, "2005 yılından itibaren özellikle Yenilenebilir Enerji Kanununun (YEK) çıkmasıyla yatırımcıların ve finansör bankaların önü açılmış oldu. Ekonomimizin ortalama büyüme rakamının üzerinde seyreden enerji ihtiyacının ve talebinin sonucu olarak çevreye daha az olumsuz etkisi olan yenilenebilir enerji konusu, son 5 yıldan beri TSKB'nin gündeminin bir parçası" diyor. Bugüne kadar inceledikleri 170 proje içerisinden finanse ettikleri enerji projesi sayısının 95 adede ulaştığını da sözlerine ekleyen Onat, "Bu projelerin toplam kurulu gücü 3.338 megavat oldu. Finanse edilen projelerden 995 megavat kurulu güce sahip 50 adedi tamamlanarak elektrik üretimine başladı. Toplamda baktığımızda bu projelerin yatırım tutarı yaklaşık 6 milyar dolar, kullandırmayı taahhüt ettiğimiz kredi tutarı ise 1,8 milyar dolar seviyesine ulaştı" diye konuşuyor. TSKB, ağırlıklı çimento, demir çelik, petrokimya, ambalaj, kağıt gibi enerjiyi yoğun olarak kullanan birçok sektörde enerji verimliliği yatırımlarını finanse ediyor. Son iki yılda 20'den fazla projeye yaklaşık 180 milyon dolar kaynak sağladıklarını ifade eden Onat, enerji verimliliği ile ilgili 2012 yılında da yaklaşık 100 milyon dolar kullandıracaklarını söylüyor. TSKB Genel Müdürü Fevzi Onat, enerji verimliliği projelerine bakışlarını ve bu konuda neler yaptıklarını şöyle anlattı:

Türkiye'de enerji sektöründe finansman sorunu yaşanıyor mu? Böyle bir sorun yaşanmasının nedenleri neler?

- İçinde bulunduğumuz genel piyasa koşulları sebebiyle piyasada finansman maliyetleri artmış durumda. Finansman maliyetlerinin artması enerji projeleri özelinde bir durum olmamakla birlikte, piyasadaki herkesi ilgilendiriyor. Ancak tüm bunların ötesinde, bazı projelerde çevresel etkiyle ilgili sıkıntılar yaşanıyor olduğundan uzun vadeli finansmanın zorlaştığını söylemek mümkün.

Şirketler enerji projelerinde özellikle ne tür finansman sorunlarıyla karşılaşıyor?
- Piyasayı incelediğimiz zaman, özkaynak sıkıntısı olan şirketler, beklentileri paralelinde borç/özkaynak oranlarında borçlanamayabiliyor. Eğer vade çok uzatılırsa özkaynak oranının azaltılması tabii ki teorik olarak mümkün, ancak finansörler tarafından tercih edilmiyor.

Enerji sektörünün büyümesi için finansman sorununa nasıl yaklaşılmalı? Bu konuda ne tür adımlar atılmalı?
- Bugün, enerji sektörünün büyümesi için özkaynak finansmanında da ilerleme sağlanması gerekiyor. Bu konu, bankalardan ziyade yabancı yatırımcının Türkiye'de yatırım yapmaya istek duymasıyla mümkün olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz