"Girişimci kadın'ın yarışması başladı"

Nafiz Karadere ile yarışmanın detaylarını, kadın girişimcilere özel çalışmalarını konuştuk.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Girişimci kadın'ın yarışması başladı
Ekonomist Dergisi ve Garanti Bankası'nın işbirliğiyle gerçekleştirilen "Türkiye'nin Kadın Girişimcisi" yarışması, bu yıl 6'ncı kez düzenleniyor. Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, ilk yıl 113 olan başvuru sayısının 2011 'de 5 bin 600'e ulaştığına dikkat çekiyor ve ekliyor: "Hem yarışmanın başvuru kriterlerine sahip hem özgüveni yüksek bu kadar çok kadın girişimcimizin olması, Türkiye ekonomisi adına son derece güven verici bir gelişme. Bu yıl yine çok başarılı girişimcilerle tanışacağımıza şüphem yok." Garanti Bankası, 2006 yılından bu yana kadın girişimcileri, ayrı bir müşteri segmenti olarak konumluyor. Onlara özel finansal ürün ve hizmetler sunuyor. Ekonomist Dergisi ile ortaklaşa düzenlediği "Türkiye'nin Kadın Girişimcisi" yarışmasıyla da kadın girişimcileri cesaretlendirmek ve ödüllendirmek amacını taşıyor. Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, yarışma başladığı 2007'den bu yana hem katılımcı sayısının hem başvuru yapılan projelerin niteliğinin hem de değerlendirme kriterlerinin giderek geliştiğini söylüyor. "2007 yılında 113 olan başvuru sayısı, geçtiğimiz yıl 5 bin 600'e ulaştı. Hem yarışmanın başvuru kriterlerine sahip hem özgüveni yüksek bu kadar çok kadın girişimcimizin olması, Türkiye ekonomisi adına son derece güven verici bir gelişme" diye konuşuyor. Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere ile yarışmanın detaylarını, kadın girişimcilere özel çalışmalarını konuştuk:

Capital:
Türkiye'de kadın girişimci sayısı ne kadara ulaştı?
- TOBB verilerine göre Türkiye'deki 1 milyon 300 bin girişimcinin 80 bini kadın girişimcilerden oluşuyor. Kadın girişimcilerin sayısı gün geçtikçe artıyor, ancak hala gidecek çok yol var. Önümüzdeki dönemde beklentimiz, bu yükselişin daha da hızlı artması. Türk ekonomisinin kalkınma ve büyümesinin yanı sıra verimlilik artışı için de kadın girişimcilerin çoğalması gerektiğini düşünüyoruz. Diğer taraftan kadınların girişimci olmalarının, her şeyden önce kendi güçlenmeleri açısından önemi tartışılmaz. Güçlenen kadın, ailesinin, çocuklarının ve işinin refahını da artırır. Kadınların duyarlı bakış açılarının tüm sektörler için artı değer oluşturduğuna, kadınların daha pratik yöntemler ve daha küçük yatırımlarla adeta mucizeler yarattığına inanıyoruz.

Capital: Kadın girişimcilerin en önemli ihtiyaçları neler?
- 2006 yılından bu yana yaptığımız çok sayıda araştırmanın sonucunda gördük ki kadın girişimcilerimiz en çok cesaret, iletişim ağı, eğitim ve finansman desteğine ihtiyaç duyuyor. Ayrıca Kadın Girişimci Destek Paketi'nden kredi kullanan ve yarışmaya katılan kadın girişimcilerle ilgili yaptığımız finansal analizler sonucunda, ağırlıklı olarak kredi kartı, destek kredisi gibi ürünleri tercih ettiklerini, aynı zamanda sigorta ürünlerine de oldukça önem verdiklerini gördük. Biz de onların bu ihtiyacına cevap vermek üzere çalışmalar yapıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz