""Güçlü niş oyuncu olacağız""

Citibank,Amerika’da büyük krizin en çok etkilediği bankalardan biri oldu.Ama koruma, kurtarma,önlem paketleri derken sermayesini artırıp oyuna devam etmeyi başardı

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
"Güçlü niş oyuncu olacağız"
Steve Bideshi, son 5 yıldır Citibank’ın Türkiye operasyonun başında. Dolayısıyla bu, gördüğü ilk kriz değil. Türkiye’deki kriz tecrübelerini Citibank’taki meslektaşlarıyla paylaşma imkanı bulduğunu söyleyen yönetici, “Türkiye’de bankalar ve Citibank Türkiye, bu krizde Amerika ya da Avrupa’daki bankalara göre çok daha iyi performans gösterdi” diye konuşuyor.
Citibank Türkiye’de uzun yıllardır faaliyette. En son geçtiğimiz dönemde Akbank’ın yüzde 20 hissesine yaptığı dev yatırımın dışında bugüne kadar hep pazarın niş bir oyuncusu olarak faaliyetlerini sürdürdü. Steve Bideshi, yeni dönemde de aynı stratejinin devam edeceğini söylüyor.
“Biz hiçbir zaman Akbank, İş bankası ya da Garanti gibi binlerce şubeli büyük bir banka olmayacağız” diye konuşuyor. Citibank’ın global tecrübesiyle farklılaştığına dikkat çeken Bideshi, yeni dönemde de bu güçle öne çıkan niş bir banka olarak rekabete devam edeceklerini söylüyor.
Citibank, Türkiye’de kurumsal bankacılık kökenli bir yapılanmaya sahip. Bideshi, yeni dönemde de odağın değişmeyeceğini söylüyor. KOBİ bankacılığında ise büyüme planı var. Bugün bu segmentte sektörde 19’uncu sırada olduklarına dikkat çeken Bideshi, “Önümüzdeki dönemde en azından ilk 12 şirket arasında yer almak hedefindeyiz” diyor. Kredi kartları tarafındaki yatırımların da hızlanacağına dikkat çeken yönetici, “Şu anda 600 bin düzeyinde olan kart sayımızı gelecekte iki katına çıkarmak istiyoruz” diyor.
Citibank Yönetim Kurulu Başkanı Steve Bideshi ile global krizin etkilerini, Citibank’ın yeni Türkiye planını konuştuk:
Capital:  Kriz Amerika’da bankacılık sektörünü derinden etkiledi. Citibank da büyük darbe alanlardan biriydi. Bugün gelinen nokta nedir?
-  Yaşanan kredi krizinin mağduru olduğumuz doğru. Ortadoğu ve Asya’da sermaye artırımı gerçekleştiren ilk bankalardan biri olduk. Yaklaşık 40 milyar dolarlık bir sermaye artırımı gerçekleştirdik. Diğer yandan Obama’dan önce açıklanan ve 5 bankanın hükümetten sermaye almasını öngören programın içinde yer aldık. Ayrıca Amerikan Merkez Bankası’nın kredi koruma programına girdik. Şu anda kredileri sermayeye dönüştürüyoruz. Bu da bizi yeniden dünyanın en güçlü sermayesi olan bankalarından biri yapacak. Sonuç olarak ayakta kalmayı başardık. Bu kriz bizi önümüzdeki dönem için de iyi bir konuma getirdi. Biliyorsunuz geçtiğimiz dönem Amerika’da, bankalar bir stres testine tabi tutuldu. Bu testte sermaye ihtiyacımız 5 milyar düzeyinde kaldı.
Özetle kriz büyümemizi yavaşlattı. Operasyonumuzu ikiye böldük. İşin temellerine geri döndük. Citi odağında başlayan perakende bankacılık, uluslararası bankacılık, kurumsal bankacılık işlerimizi sürdürüyoruz. Diğer yandan stratejik olmayan ama hala kârlılığını sürdüren işlerimizi holding bünyesine taşıdık. Üçüncü çeyrekte raporlamamızı bu iki yönde yapacağız. Kısa süre önce Salomon Smith Barney bünyesinde sürdürdüğümüz aracı kurum işimizi Morgan Stanley ile birleştirdiğimizi açıkladık.
Capital: Bu dönemde çok müşteri kaybettiniz mi? Operasyonunuz krizden nasıl etkilendi?
-  Ne kadar müşteri kaybettiğimizi bilmiyorum. Amerikalı müşterilerimize bu kriz süresince yardımcı olmaya çalıştık. Amerikalılar büyük bir çöküş yaşadı. Varlıklarının önemli bir bölümünü kaybettiler. Başkan Obama’nın kriz mağdurlarına finansal anlamda destek sağlayan, kredilerini yeniden yapılandıran programına biz de dahil olduk. Kredi kartlarında da bu desteği verdik. Açıkçası bunun gelirlerimize finansal bir yansıması oldu. 2007’den bu yana bireysel gelirlerimiz düştü. Bugün tablo biraz daha iyi ama tamamen düzelme zaman alacak.
Capital:  Merkezde olanlar Türkiye’deki operasyonu nasıl etkiledi?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz