Kategori CEO'larının büyük yarışı

Bugün Türk bankacılığı, şüphesiz hemen her alanda yükselişte...

1.08.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kategori CEO'larının büyük yarışı


PARA DOKTORLARI
YENİLİKÇİ ÜRÜNLE FARK YARATTIK
İş Bankası yatırım bankacılığı alanında yatırım fonlarında, İMKB tahvil bono piyasası işlem hacminde, saklama hizmetinde ve hisse senetlerinde sektör liderliğini elinde tutuyor. Bankanın yatırım bankacılığı faaliyetleri ise Erdal Aral'a emanet. Aral, bugün toplamda yüzde 22 pazar payıyla bankayı liderliğe taşıyan bu performansı yenilikçi ürünlerle elde ettiklerini söylüyor ve ekliyor: "Örneğin yatırım fonlarının tamamlayıcısı olarak birçok hizmet sunuyoruz. Acil nakit sistemi ve birikim hedeflerine yönelik kredi kartından ve hesaptan düzenli fon alımı hizmetleri bunlardan bazıları olarak sayılabilir. Ayrıca bireysel yatırımcıların kendi risk profillerine uygun olacak şekilde yatırımlarını yönetip takip etmesini sağlayan 'Fon Buketi' gibi çok özel uygulamalarımız var."
YENİ FONDA BÜYÜK HACİM
Türkiye'de uzun yıllar süren yüksek enflasyon ve yüksek faiz oranları, yatırımcıların birinci tercihinin sabit getirili ve yüksek faizli mevduat ve bono üzerinde odaklanmasına neden oldu. Son yıllarda ise düşen faiz ortamı ve istikrarlı ekonomik programlar neticesinde tek haneli faiz oranlarının söz konusu olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Bu değişiklik de bankaların, yeni pazarın ihtiyaçlarına uygun ürünler geliştirmede daha fazla yaratıcılık göstermesi gereğini doğurdu. Akbank ise bu alanda öncü rol üstlenen bankalardan oldu. Son dönemin yükselen yıldızı anapara korumalı fonlarda yüzde 24 pazar payıyla lider olan Akbank'ta yatırım fonlarının yönetimi Galip Tözge'ye emanet. Tözge, yatırım dönemi devam eden 20 adet anapara koruma amaçlı fonla 810 milyon TL'lik bir hacmi yönetiyor. 2011 hedefinde ise yüzde 35 büyüme var.

YENİ KANALIN ÖNE ÇIKANLARI
Bankacılıkta son 10 yılda şüphesiz en hızlı ve heyecan verici gelişim alternatif dağıtım kanalları (ADK) tarafında yaşanıyor. Alternatif dağıtım kanalları tarafında öne çıkan iki banka iş Bankası ve Garanti.
İŞ BANKASI
1982 yılında ilk ATM'leri Türkiye'ye getiren ve aynı zamanda "Bankamatik" isminin bu cihazların ortak markası haline gelmesini sağlayan iş Bankası, 1982 yılından bu yana bu alanda liderliği elinde tutuyor. iş Bankası'nda ATM'lerin yönetimi ise Hakan Aran'a emanet. Aran, bu performansın, "Bankamatik iş Bankası'ndan neyi eksik" sloganı ile somutlaşan basit ve anlaşılır bir stratejinin sonucu olduğuna işaret ediyor ve ekliyor: "Bankamatik kanalı özelinde rekabeti çalışırlık ve parasızlık süreleri, işlem çeşitliliği, işlem kolaylığı, çalışan sayıları yüksek olan büyük kurumlar ile bankalar arasında yapılan maaş anlaşmaları gibi faktörler belirliyor. Biz ise sunduğumuz hizmetlerin kalitesini sürekli artırıp müşteri deneyimini zenginleştirerek fark yaratıyoruz."
GARANTİ BANKASI
Garanti Bankası ise ADK tarafında internet bankacılığında gösterdiği performansla öne çıkıyor. Garanti'de yeni kanalların yönetimini Ali Fuat Erbil üstleniyor. Erbil, Türkiye'de internet bankacılığı serüveninin 90' lı yılların ortalarında internet kullanımının hızla artmasıyla başladığına dikkat çekiyor. "Biz o yıllardan bu yana şubesiz bankacılığın her alanında inovatif yaklaşımımızla fark yaratıyoruz" diye konuşuyor. internet bankacılığında pazar lideri olarak Garanti'nin şu an 1,9 milyon aktif internet şubesi kullanıcısı var.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz